Mozaika – Carlo Dal Bianco

Dzięki niemu mozaika odzyskała dawną świetność i swe pierwotne, dekoracyjne funkcje. Kolekcjoner dzieł sztuki i projektant – Carlo Dal Bianco – we współpracy z firmą Bisazza tworzy, inspirowane antykiem, zmysłowe mozaiki, czyniąc z nich na powrót produkt wyjątkowy i luksusowy.
„Gdy skończyłem historię sztuki i pracowałem jako restaurator zabytków, zastanawiałem się, jak ocalić w nowoczesnych wnętrzach ducha palladiańskiej architektury” – wspomina Carlo Dal Bianco, jeden z najbardziej znanych dziś włoskich architektów i projektantów. Dal Bianco urodził się w Vicenzy, którą rozsławił niegdyś renesansowy architekt Andrea Palladio. Rygorystyczny, ale i wszechstronny styl któremu hołdował Palladio, silnie oddziaływał na dalsze pokolenia. Zachwycił się nim także Dal Bianco, który przechadzając się ulicami rodzinnego miasta i podziwiając budynki wzniesione przez Palladio uznał, że to miasto ma w sobie wyjątkowy czar. Jest kompilacją najlepszych cech Wenecji i Mediolanu. Loggia del Capitanio, Palazzo Chiericati, Teatro Olimpio powstałe w połowie XVI w. – to tylko niektóre z charakterystycznych budynków autorstwa Palladio. Dal Bianco przesiąknął tą niezwykłą atmosferą. Kiedy po jakimś czasie zdecydował się rozpocząć pracę na własny rachunek w jego projektach architektonicznych pobrzmiewały echa stylu Palladia. Humanistyczny, klasycznie monumentalny i konstrukcyjnie logiczny styl – to punkty wspólne, łączące XVI-wiecznego architekta i współczesnego artystę, który właśnie w Vicenzy założył swoje pierwsze studio. Źródłem inspiracji dla Dal Bianco były antyczne dzieła sztuki, ale także rzeczy bliskie, z którymi obcował na co dzień, jak chociażby obrus jego matki, klasyczny kostium Chanel czy stara kapa na łóżko. Prace wychodzące spod jego rąk zamknięte były zawsze w eleganckich liniach i pięknej formie.

Renesans formy

Choć Dal Bianco znany był doskonale w swoich kręgach, świat usłyszał o nim dopiero, gdy kilka lat temu słynna firma Bisazza, specjalizująca się w produkcji szklanej mozaiki, zwróciła się do niego z prośbą o odświeżenie wizerunku firmy; artysta przyjął propozycję i objął stanowisko dyrektora kreatywnego Bisazza. Niedługo potem kolorowe mozaiki, które dotychczas zarezerwowane były dla łazienek, „ trafiły na salony”. Szklane róże, koralowce i lamparcie cętki podbiły wnętrza eleganckich biur, modnych klubów, sklepów i najlepszych restauracji. Artyście udało się zmienić powszechne myślenie o wnętrzach wykorzystujących mozaiki. Zaproponowane przez Dal Bianco motywy i wzory, zaskakujące zestawienia oscylujące wokół własnych przeżyć, doświadczeń i wspomnień przyczyniły się do renesansu tej unikalnej formy dekoracji. „Wszystko, co mi się podoba, przetwarzam w mozaikę” – mówi Dal Bianco.

Niepowtarzalne koncepty.

Dziś mozaiką można pokryć prawie wszystko – meble, wazony, obrazy. Dowodem na to są nie tylko rzeźby Jaime Hayóna, hiszpańskiego designera czy prace Studio Job, które stały się hitem podczas Milan Design Week w 2007 r., ale także niecodzienne przedsięwzięcia, jak choćby współpraca Bizazzy z marką MINI, której efektem były samochody pokryte tysiącami kolorowych szkiełek. Od kilku lat Carlo Dal Bianco współpracuje tez z niemiecką firmą Furstenberg produkującą luksusową porcelanę, dzięki czemu powstała piękna kolekcja porcelany nazwana jego imieniem CARLO. W jednej z zastosowanych dekoracji w delikatnej seledynowej tonacji pojawia się ulubiony przez autora motyw krzyża koptyjskiego, który spotyka się również w projektach mozaiki Bisazza. Carlo Dal Bianco był gościem poznańskiej ASP, gdzie wygłosił wykład na temat współczesnego designu, a w przestrzeniach Muzeum Narodowego prezentowana była jego autorska wystawa przygotowana we współpracy z Rosenthal Polska.

Leave a Reply

%d bloggers like this: