„Lubię otwierać drzwi ludzkiego umysłu” – Philippe Starck

Philippe Starck

Odkrywanie obiektów i miejsc zaprojektowanych przez Philippe Starcka jest jak wkraczanie w świat niespotykanej wyobraźni pełnej niespodzianek. Ph. Starck urodzony w Paryżu 18 stycznia 1949 roku, jest z wykształcenia projektantem przemysłowym rozpoznawanym na całym świecie dzięki łączeniu w swoich koncepcjach funkcjonalności i estetyki.

Niezwykły rower wg projektu Ph. Starcka.

Niezwykły rower wg projektu Ph. Starcka.

W ciągu minionych 30 lat ten wszechstronny projektant przełamując wszelkie konwencje zaproponował przedmioty o których w pierwszej kolejności powiemy, że są dobre – zanim jeszcze wspomnimy o tym, że są piękne. Od swojego ojca, inżyniera lotnictwa, wcześnie przejął pragnienie tworzenia i…skłonność do marzycielstwa.

Już jako dojrzały twórca Philippe Starck otrzymał prestiżowe zlecenie od premiera Francji, François Mitterranda. W tym samym okresie podjął współpracę z włoskimi producentami mebli o światowej renomie.

Kiedy Starck projektuje przedmiot, wnętrze hotelu lub restauracji, pracuje niemal jak reżyser filmowy realizując scenariusze, które prowadzą użytkowników-aktorów przez świat wyobraźni i kreacji. Wiele jego projektów stało się ponadczasowymi ikonami i współtworzą współczesny krajobraz międzynarodowego wzornictwa.

W czasach, gdy design zarezerwowany był wyłącznie dla elit, Ph. Starck był pionierem realizując swą koncepcję „democratic design” i koncentrując się na zamierzeniu, aby podnosząc jakość obiektów równocześnie obniżyć ich cenę. Dzięki temu to co najlepsze może trafić do szerokiej grupy odbiorców i użytkowników. Jest zaledwie kilka obszarów, które nie były dotąd eksplorowane przez Starcka! Projektował już bowiem budynki, wnętrza i meble, ale także obiekty luksusowe – od motocykli po super-jachty. Był także dyrektorem artystycznym projektów lotu w kosmos… A to tylko niektóre z jego działań!

Motor Yatch A - proj Ph. Starck.

Motor Yatch A – proj Ph. Starck.

Charakterystyczne dla Starcka jest jego zainteresowanie ekologią, a co ciekawe – wpływ idei związanych z ochroną środowiska był widoczny w jego koncepcjach jeszcze zanim na dobre zaistniały one w świecie designu. Starck stworzył katalog „Good Goods”, założył też własną firmę ze zdrową żywnością, a ostatnio rozwinął także rewolucyjny koncept „ekologii demokratycznej”, projektując „aerosilniki” w cenach dostępnych dla potencjalnego, indywidualnego użytkownika. Jak się może wydawać – są one jedynie wstępem do dalszych działań – w planach jest stworzenie łodzi solarnych oraz pojazdów z silnikiem napędzanym wodorem.

Democratic design - Ekologic design.

Democratic design – Ekologic design.

Od ponad 30 lat Starck jest jednym z najaktywniejszych projektantów włoskiej „fabryki designu” – Alessi. Efektem tej współpracy była kolekcja przedmiotów użytkowych zaprojektowanych przez Starcka, która powstała w 1986 roku: „Tito Lucifer”, „Picfeu” i „Smoki Christani” – obiekty te obecnie nie są przez Alessi produkowane, a ich zapasy zostały wyczerpane. Dziś każdy egzemplarz z tych kolekcji ma dla znawców designu dużą wartość kolekcjonerską.

W 1990 roku dzięki wyobraźni Starcka powstał „Juicy Salif” – obiekt wyjątkowy, który szybko stał się jedną z największych ikon designu, sytuując się na liście najlepiej sprzedających się produktów (753.400 szt.) marki Alessi – blisko takich legendarnych przedmiotów, jak „Anna G.” Alessandro Mendiniego, “La cupola” projektu Aldo Rossi czy “Czajnika z ptaszkiem” Michaela Gravesa sprzedanego od 1984 roku w ilości 1.355.000 sztuk!

Juicy Salif - Ph. Starck

Juicy Salif – Ph. Starck

Starck we współpracy z inną wielką włoską marką Kartell, stworzył kolejną ikonę: krzesło „Masters”, które jest hołdem złożonym trzem innym klasykom, twórczo zinterpretowanym przez Starcka: “Serie 7” Arne Jacobsena, “Tulip Armchair” Aero Saarinena i “Eiffel Chair” Charlesa Eames’a. Przeplatając ich rozpoznawalne formy, Starck stworzył krzesło-hybrydę, która jest fuzją stylów – oryginalną i atrakcyjną.

Ze względu na wszechstronność projektów i szerokie źródła inspiracji Ph. Starck niewątpliwie może być nazywany obywatelem świata. Jako artysta i projektant w swoich działaniach kieruje się wizją etyczną, którą pragnie dzielić z użytkownikami, by świat czynić sprawiedliwszym. Równocześnie odpowiadając na nasze marzenia, a często wręcz je wyprzedzając, czyni swoją pracę aktem społecznym, zachowując nadal właściwą sobie finezję i humor.

Super Starck

Super Starck

2 Comments on “„Lubię otwierać drzwi ludzkiego umysłu” – Philippe Starck

  1. Pingback: #TransferDesignu – świętujemy 1. rocznicę Rosenthalblog | Rosenthal blog.

  2. Pingback: Wyjątkowa rodzina Philippe Starcka… | Rosenthal blog.

Leave a Reply

%d bloggers like this: