Tchórz i zdrajca czy wielkanocny “św. Mikołaj”?

Trudno wyobrazić sobie wielkanocny stół bez koszyka z pisankami i figurki zająca! Oprócz baranka i kurczaka zając jest ulubionym symbolem wielkanocnym, choć traktować możemy go raczej jako ozdobę i rodzaj maskotki bez głębszego znaczenia. W chrześcijańskiej tradycji istnieje zaledwie od końca XVII wieku, a w Polsce pojawił się dopiero na początku XX wieku.Właściwie absurdalne powiązanie zająca z jajkami powoduje, że tylko “na wesoło” szukać możemy uzasadnienia tego zabawnego związku . Być może jest to nawiązanie do obowiązku składania daniny zarówno w postaci zwierząt (niekoniecznie domowych), płodów rolnych i jajek? Dawniej sądzono, że zając przynosi pecha, tak jak obecnie uważamy czarnego kota przebiegajacego drogę za zwiastuna wszelkich nieszczęść. Uważano go też za zdrajcę i tchórza skłonnego do szybkiej ucieczki. Dziś uwielbiają zająca szczególnie dzieci, przypisując mu rolę wielkanocnego “św. Mikołaja”.Większość znanych manufaktur porcelany ma w swej ofercie figurki zająca. Ekscentryczny zając Rosenthala występuje w 3 wielkościach; może być biały, ale występuje też w wersji platynowej i złotej. Piękne są też zajączki Reichenbacha pokryte matowym 24-karatowym złotem, ale najzabawniejsze są zapewne figurki Goebela, które występują nawet w wersji „Pary Młodej”.Prawdziwą gratką dla zbieraczy jest kolekcja miniaturowych figurek Furstenberga, wzbogacana corocznie o nową wersję białego szkliwionego zajączka.

WYNIKI KONKURSU WIELKANOCNEGO:

Poniżej publikujemy wyniki wielkanocnego konkursu na Facebook’u, w którym naszych fanów codziennie pytamy o propozycję “imienia” dla jednej z figur z kolekcji porcelanowych zajączków Fürstenberg. Nagrodą dla każdego ze Zwycięzców jest figura zająca Fürstenberg, wybrana spośród wzorów dostępnych w naszych salonach. Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy: kontakt@rosenthal.pl w sprawie odbioru nagrody.


10 kwietnia (czwartek) – “Charles” – p. Justyna Skalik

 

 


11 kwietnia (piątek) – “Król(ik) Słońce” – p. Dominika Dyl

 


12 kwietnia (sobota) – “Niezapominajka (Niezapominajek)” – p. Zofia Chmura

 


13 kwietnia (niedziela) – “Origami” – p. Krystyna Smuga

 


14 kwietnia (poniedziałek) – “Amadeus” – p. Izabella Prusak


 

15 kwietnia (wtorek) – “Don Quichotte” – p. Maria Curylo


16 kwietnia (środa) – “Tata Kic i Maleństwo” – p. Zuzia Zalewska

 

Wszystkim uczestnikom wielkanocnego konkursu dziękujemy za udział i ciekawe pomysły. Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o kontakt w sprawie odbioru nagrody: kontakt@rosenthal.pl

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: