Historia pewnego wazonu…

„Fast” – czyżby nazwa tego wazonu była samospełniającym się proroctwem? Żaden z produktów Rosenthal w ostatnich latach nie osiągnął takiego powodzenia jak porcelanowe wazony z kolekcji – nomen omen – „Fast”.
Niezwykłe, intrygujące, dynamiczne, fascynujące – takimi słowami próbowali opisać je zarówno nabywcy, jak i krytycy sztuki, którzy autorowi przyznali za ten projekt prestiżową nagrodę GOOD DESIGN.

Cédric Ragot stworzył pierwotnie unikatową kolekcję dla paryskiego Studio Ymor&Malta, któremu przyświeca idea odkrywania tradycyjnego materiału – w tym wypadku mówimy o porcelanie – na rzecz projektów współczesnych. Powstała kolekcja „Hyper Fast”, w której Cédric Ragot nawiązał do klasycznego wazonu z epoki Ming. Pozostawiając jedną połowę formy  nienaruszoną, drugą przekształcił tak, aby odzwierciedlała tempo współczesnego, pędzącego świata.

Rosenthal nieustannie poszukujący zdolnych artystów zajmujących się ceramiką, nie mógł przeoczyć tego wszechstronnie uzdolnionego projektanta i zaprosił Cédrica Ragota w 2007 roku do współpracy z  działem Studio-Line. Dzięki temu limitowane obiekty Hyper Fast z Paryża przeobrażone zostały w standardową  kolekcję „Fast” dostępną w salonach Rosenthal, będąc najczęściej nabywanymi w ciągu ostatnich lat wazonami porcelanowymi ze współczesnej kolekcji.     7Karl Lagerfeld, przygotowując we współpracy z Rosenthal swą wystawę fotograficzną zatytułowaną „Ego”, nie mógł pominąć „Fasta”, przedstawiając go w sobie właściwy, ekscentryczny sposób.

Leave a Reply

%d bloggers like this: