Philipp Rosenthal i samochody

Słowo ‘rosenthal’ pisane małą literą często używane bywa w naszym języku jako synonim dobrej porcelany, podobnie jak wielu z nas odkurzacz nazywa electroluxem, a w Rosji aparat fotograficzny zwie się kodakiem! Warto przy okazji przypomnieć, jaką niezwykłą postacią był człowiek noszący to nazwisko.

Philipp Rosenthal, urodzony w 1855 roku, jako odważny i skłonny do ryzyka 17-latek wyjechał do Ameryki i jak wielu emigrantów rozpoczął swą karierę od zmywania talerzy, a następnie obsługi windy. Być może całą jego przyszłość zdeterminowała posada, którą otrzymał później w firmie handlowej eksportującej porcelanę. Kiedy po 7 latach powrócił do Niemiec wykorzystał swe amerykańskie doświadczenia zakładając pierwotnie malarnię porcelany, którą następnie przekształcił w fabrykę. Już po kilku latach stał się właścicielem wielu fabryk i spółki akcyjnej, zatrudniając 7 tysięcy pracowników. Był nie tylko niezwykle kreatywnym przedsiębiorcą, ale też człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, otwartym na nowości i dynamiczne zmiany otaczającego go świata.

Rok 1896 przyjmuje się jako moment narodzin nowoczesnego automobilu. Wtedy to Carl Benz opatentował w Niemczech pierwszy trzykołowy samochód. Już po kilku latach Philipp Rosenthal stał się posiadaczem takiego pojazdu, choć zżymał się często na brak komfortu. Pamiętać trzeba, że pneumatyczne ogumienie wynaleziono parę lat później, a wyboiste drogi nie przypominały dzisiejszych gładkich dróg asfaltowych. Jazda takim automobilem mogła więc przypominać torturę, jak mawiał często po podróży.

Rosenthal był zapalonym myśliwym, kochał również konie, będąc doświadczonym jeźdźcem. Posiadał też powózkę z 4-konnym zaprzęgiem, którą w przypadku potrzeby użyczał lokalnej straży pożarnej, w późniejszych latach stał się jednak wielbicielem motoryzacji. Jego poczucie estetyki, codzienne obcowanie z pięknymi przedmiotami w powiązaniu z kreatywnością i entuzjastycznym stosunkiem do wszelkich nowinek technicznych sprawiły, że stał się również namiętnym wielbicielem fenomenalnego wynalazku, jakim był bez wątpienia luksusowy samochód.

One Comment on “Philipp Rosenthal i samochody

Leave a Reply

%d bloggers like this: