Jeff Koons

Jak wiadomo, skandal czasami dobrze służy interesom i bywa najlepszą reklamą! Tak nobliwe francuskie firmy jak Baccarat, Lalique, czy Bernardaud szczyciły się zawsze swymi koneksjami z arystokracją i związkiem z dworem królewskim, ceniąc sobie nade wszystko swą reputację. Podobnie postępowały gwiazdy filmowe i artyści do czasu, gdy okazało się, jak szybko przyspiesza kariera dzięki sensacjom i skandalom.
Jeff Koons po ukończeniu Art Institute w Chicago uznawany był za jednego z najbardziej obiecujących amerykańskich malarzy, ale przestał być traktowany poważnie, gdy ożenił się z włoską gwiazdą filmów pornograficznych, Ciccioliną. Swą aktywność artystystyczną oparł na tematyce związanej z seksem, a wielkim skandalem była seria jego rzeżb „Made in heaven” w kiczowatej stylistyce przedstawiających go wraz z żoną w niedwuznacznych pozycjach. Z pewnością przyczyniło się to spopularyzowania nazwiska i nie przeszkodziło francuskiemu producentowi porcelany Bernardaud w podjęciu decyzji o współpracy. Powstała dzięki temu niewielka kolekcja „Banality series”, składająca się zaledwie z 6 talerzy i 6 filiżanek. Na szlachetnej porcelanie z Limoges pojawił Michael Jackson i „Kobieta w wannie” oraz inne motywy z twórczości Jeffa Koonsa, o którym jego krytycy mówią, że za pieniądze zrobi wszystko! Ten twórca wzbudza skrajne emocje, od uwielbienia do nienawiści, ale nie można zakwestionować faktu, że trudno przejść obok jego dzieł zupełnie obojętnie. Czas zweryfikuje wartość jego twórczości, na razie spotyka się go w renomowanych galeriach , a kwiatowa rzeżba przedstawiająca teriera pojawiła się w miejscach o niespotykanej frekwencji, jak Rockefeller Center w Nowym Jorku, czy plac przed Muzeum Guggenheima w Bilbao. Sama stalowa konstrukcja tego pieska waży 25 ton, a nawadnia ona 70 000 świeżych kwiatów. Obejrzały ją miliony ludzi, czy takie samo zainteresowanie wzbudzi porcelana? Sam Koons, jak zwykle prowokując odbiorców, powiedział: …”porcelana zawsze mnie intrygowała ze względów ekonomicznych i seksualnych (?). Jak wiadomo, znacznie kurczy się w czasie wypalania, ale za to staje się nieprzepuszczalna. Była dostępna kiedyś tylko królom i książętom, dziś się upowszechniła i użytkować mogą ją w zasadzie wszyscy.”Pozostaje jeszcze pytanie, czy wszyscy polubią dekoracje Koonsa, nawet jeśli znajdują się one na porcelanie Bernardaud.

2 Comments on “Jeff Koons

    • Fakt – twórca jest prowokacyjny i kontrowersyjny, ale równocześnie warto zastanowić sie, czy przypadkiem nie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Na “głód” skandalu i sensacji? Czas zweryfikuje… Pozdrowienia.

Leave a Reply

%d bloggers like this: