J. J. Audubon – przyrodnik i malarz w jednej osobie

Czy książka może kosztować 10 milionów dolarów? Owszem, jeśli jest to 4-tomowe dzieło opisujące ptaki Ameryki! John James Audubon, który urodził w 1785 roku w Les Cayes na Haiti, a zmarł w 1851 roku w Nowym Jorku, całe swoje życie poświęcił badaniom przyrodniczym, będąc nie tylko skrupulatnym naukowcem, ale również uzdolnionym artystą.
photo-susie-cushnerBył nieślubnym synem kapitana żeglugi morskiej, a dzieciństwo spędził we Francji. Jako 18-latek wyjechał do Ameryki Północnej, próbując swych sił w roli przedsiębiorcy. Nieszczęśliwie dla niego, ale za to z wielką korzyścią dla ornitologii, nie powiodło mu się w interesach i zmuszony był zamknąć swe przedsiębiorstwo. Cały swój czas, talent i siły mógł wówczas poświęcić swej największej pasji.
plate-26-carolina-parrot-final
Audubon jest autorem pierwszego na amerykańskim kontynencie kompletnego opracowania dotyczącego ptaków, które szczegółowo opisał, a co najważniejsze – zilustrował .”The Birds of America” to antykwaryczny rarytas, wydany w zaledwie 170 egzemplarzach, zawierający właśnie akwarele Johna Jamesa Audubona – przyrodnika i malarza w jednej osobie.
ptaki_0
ptaki_1
Ptaki z jego rycin pojawiają się również na porcelanie w formie dosłownego przeniesienia, jak w przypadku sygnowanych wazonów i pater marki Rosenthal.
audbon-porcelana2
Są również często inspiracją dla współczesnych artystów, którzy dekorując porcelanę (jak na przykład w przypadku kolekcji „Sanssouci Blue”) chętnie sięgają do “The Birds of America”.
sanss.jpg

Leave a Reply

%d bloggers like this: