Raymond Loevy

Biografia tego amerykańskiego projektanta jest doskonałym materiałem na scenariusz filmowy, a nawet wieloodcinkowy serial! Pochodzący z Wiednia rodzice Loevy’ego przenieśli się do Francji, a on sam studiował w Paryżu, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. Tuż po zakończeniu I wojny światowej jego starsi bracia wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Kiedy na hiszpańską grypę zmarli w 1918 roku jego rodzice, Loevy podążył śladem braci, wsiadając na płynący do Nowego Jorku statek „France”.
Young
W kieszeni miał zaledwie 50 dolarów, przez co nie mógł wziąć nawet udziału w dobroczynnej aukcji zorganizowanej przez kapitana. Przekazał mu więc tylko narysowany tuszem szkic przedstawiający modnie ubraną pasażerkę, który zapewne był jego pierwszym szerzej znanym projektem.

 

Podczas podróży Loevy zwrócił na siebie uwagę brytyjskiego konsula generalnego w Nowym Jorku i dzięki jego rekomendacji podjął pracę projektanta mody, współpracując z takimi magazynami, jak Voque czy Harper’s Bazaar. W późniejszych latach pracował też jako główny dekorator domów towarowych Saks i Macy’s.

 

Już jako właściciel odnoszącego liczne sukcesy studia projektowego (replika jego ekstrawaganckiego biura znalazła się w słynnym nowojorskim muzeum MoMa) Loevy spotkał Filipa Rosenthala. cup

Loevy był nie tylko utalentowanym projektantem, ale posiadał też niezwykle rozwinięty instynkt biznesowy – doskonale wiedział więc, co może oznaczać dla niego współpraca z największym w tamtych czasach na świecie producentem porcelany. Równocześnie, Filip Rosenthal przybywając do Nowego Jorku zdawał sobie sprawę z tego, jak wielkim rynkiem mogą stać się dla niemieckiej manufaktury Stany Zjednoczone.
porcelain Loevy
Efektem współpracy był projekt serwisu porcelanowego „E-Form”, produkowanego początkowo wyłącznie na amerykański rynek. Zyskał on wielkie uznanie, ale jeszcze większym sukcesem stała się kolekcja “2000”. W latach 50-tych XX wieku była ona absolutnym bestsellerem Rosenthala, a sprzedaż porcelany według projektu Raymonda Loevy’ego przewyższyła nawet sprzedaż legendarnej “Białej Marii”.

 

Loevy osiągnął w Ameryce wszystko, realizował zlecenia gigantycznych koncernów, jak Coca Cola, Lucky Strike czy Shell, był konsultantem NASA, a dla Prezydenta J.F. Kennedy’ego zaprojektował wnętrze Air Force.

 

Pozycja projektanta pozostała niezachwiana przez pół wieku. Jego wszechstronność i sławę możnaby porównywać współcześnie tylko z Ph. Starckiem, a miłośnikom porcelany Rosenthal sprawiać musi wielką satysfakcję, że “białym złotem” zajmują się sławy tej miary.
RLoevy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: