Moda na porcelanę czyli o nowych projektach Lacroix

Christian Lacroix to jeden z najbardziej znanych aktualnie francuskich kreatorów mody. Ponad siedemdziesięcioletni twórca rozpoczynał swoją drogę studiując historię sztuki oraz pracując przez pewien czas dla teatru, gdzie tworzył m.in. kostiumy. Doświadczenia te nie pozostały bez wpływu na stylistykę jego projektów. Od 1987 roku Lacroix działa pod szyldem sygnowanego własnym imieniem i nazwiskiem domu mody. Inspirowane sztuką motywy roślinne i zwierzęce, pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych, szczegółowo oddane detale oraz szeroka paleta, niejednokrotnie kontrastujących ze sobą barw, na stałe weszły do repertuaru twórcy.

Miłośników porcelany z pewnością zainteresuje kolekcja upominków, która jest wynikiem współpracy dwóch wielkich marek. Po raz pierwszy bowiem francuski dom mody Lacroix (1987) połączył siły z portugalskim producentem porcelany Vista Alegre (1824) i stworzył linię dodatków wnętrzarskich oraz stołowych. Oprócz motywów, z których słynie projektant uwagę zwraca także rzadko spotykana w zdobnictwie porcelany metoda łączenia złota i platyny. Dekoracje na krawędziach oraz uszkach filiżanek zyskują dzięki temu unikatowy efekt. Kolekcja „Butterfly Parade” to połączenie realnych i wyobrażonych motyli, które przysiadły na powierzchni filiżanek, spodków i dzbanków. Oprócz bogatej kolorystyki udało się też uzyskać efekt trójwymiarowy.

„Love who you want” to z kolei nawiązanie do gry francuskich surrealistów sprzed wieku, którzy nie znając poczynań pozostałych „graczy”, dokładali swój element do tworzonej tak ekscentrycznej całości, dopuszczając do głosu przypadek i kierując uwagę na nowe znaczenia odsłaniane w wyniku jego działania. Kolekcja upominków złożona z wazonów, talerzy dekoracyjnych, porcelanowych podkładek czy filiżanek to projekt luksusowy, poparty tradycją portugalskiej manufaktury i wizją francuskiego projektanta, a przy tym niezwykle lekki i zabawny, kierujący uwagę ku pozytywnej stronie życia. Te i inne elementy kolekcji są już dostępne w wybranych salonach Rosenthal oraz w sklepie online.

Leave a Reply

%d bloggers like this: