Sambonet – uczta we włoskim stylu!

Logotyp tej firmy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w branży artykułów wyposażenia wnętrz. Specjalnością tego przedsiębiorstwa od ponad stu pięćdziesięciu lat są jednak znakomite i funkcjonalne sztućce autorstwa najwybitniejszych projektantów. Sambonet jest dziś jedną z najlepszych na świecie manufaktur pracujących z wysokiej jakości srebrem próby sterling. A wszystko zaczęło się dość niepozornie w 1856 roku od niewielkiego przedsiębiorstwa złotniczego w słonecznej Italii…

To właśnie w połowie XIX wieku Giuseppe Sambonet, wykwalifikowany złotnik, otworzył swój mały zakład
w Turynie. Od tego momentu zaczyna się historia jego znakomicie prosperującego do dziś przedsię-
biorstwa. Manufaktura Sambonet rozpoczęła produkcję wysokiej jakości sztućców. Od samego początku produkty tej marki charakteryzowały doskonałe materiały, niezrównana uroda, innowacyjność
i dbałość o szczegóły. Firma szybko zyskała renomę i stała się wyznacznikiem dobrego stylu. W 1932 r. Sambonet wyrósł we Włoszech na firmę przodującą w pracy ze srebrem próby sterling. Sześć lat później jego pracownicy stworzyli innowacyjny system wytwarzania sztućców ze stali nierdzewnej.

Zdecydowany przełom nastąpił jednak w roku 1965, kiedy to marka Sambonet weszła na rynek międzynarodowy. Doszło do tego, gdy – będąc wśród 53 silnych konkurentów – Sambonet wybrany został do współpracy z Cairo Hotel Hilton. Od tego czasu ta włoska firma przeszła długą drogę, stając się liderem na rynku specjalistycznego wyposażenia dla hotelarstwa i gastronomii. Dziś Sambonet współpracuje z tak prestiżowymi sieciami, jak: Four Seasons, One & One, Mandarin Oriental, Shangri La, Hyatt, Hilton, Intercontinental, Starwood i Le Meridien. Spowodowało to znaczny rozwój firmy i jej ekspansję na inne kraje. Niedługo po tym Sambonet stał się również dostawcą dla wielu rodzin szlacheckich, w tym między innymi dla księżnej Genui i hrabiego Turynu.Już w latach 60. ubiegłego wieku firma Sambonet rozpoczęła współpracę z czołowymi projektantami, widząc w tej kooperacji obopólne korzyści. Dzięki takiemu podejściu znani designerzy mieli możliwość artystycznego przetwarzania szlachetnego kruszcu, realizując swoje wizje w autorskich kolekcjach. Warto dodać, że piękno tac i mis z kolekcji zaprojektowanych przez Roberta Samboneta – „Pesciera”, „Center Line” i „Linea 50” – można podziwiać na stałej ekspozycji w kultowym MoMA w Nowym Jorku. Produkty Sambonet, charakteryzujące się niepowtarzalnym wzornictwem, wielokrotnie wyróżniano licznymi nagrodami.

Ergonomia i funkcjonalność

W 1994 r. kolekcja zatytułowana „Hannah”, zaprojektowana dla Sambonet przez Annę Castelli Ferrieri, otrzymała prestiżową nagrodę Compasso d’Oro, jedno z najbardziej znaczących wyróżnień przyznawanych projektantom. Historia tej nagrody sięga 1954 roku, a jej lauretami na przestrzeni lat byli m.in.: Marco Zanusco, Franco Albini, Pier Giacomo Castiglioni czy Philippe Starck. Z dekady na dekadę firma Sambonet zyskiwała na znaczeniu i wyznaczała trendy. Użytkownicy jej produktów cenią je przede wszystkim za ich piękno, ergonomię i funkcjonalność. Co ciekawe, firma daje konsumentom możliwość zakupu identycznych sztućców, które zdobią stoły znakomitych hoteli i restauracji na całym świecie.
W ofercie firmy Sambonet znajdują się sztućce zaprojektowane tak, aby stanowiły idealne uzupełnienie
dla porcelany Rosenthal, np. forma SKIN jest przeniesieniem dekoracji, którą odnajdujemy na serwisie projektu Waltera Gropiusa. Bardzo atrakcyjne są też sztućce złocone i patynowane w kolorze miedzi „Bamboo Cooper”. Staranny design i doskonałe rzemiosło to nie tylko gwarancja znakomitej jakości produktów marki Sambonet, ale także zaproszenie do uczty z bliskimi!

Leave a Reply

%d bloggers like this: