Donatella Versace – mariaż mody i sztuki

Kiedy zginął tragicznie Gianni Versace, jego młodsza siostra Donatella znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji. Musiała zmierzyć się z własnym smutkiem po stracie brata i przejąć natychmiast zarządzanie firmą, a równocześnie musiała stawić czoła żądnej sensacji światowej prasie.
Nie była nowicjuszką w swojej profesji, ale to Gianni był artystą i wizjonerem w rodzinnym imperium. Miała już doświadczenie i ugruntowaną pozycję jako projektantka mody, a jednak jej pierwsze decyzje związane z funkcjonowaniem działu wnętrzarskiego nie były zbyt szczęśliwe. Donatella próbowała wprowadzać nowe kolekcje w takim samym rytmie, jak dzieje się to w świecie mody, każdej wiosny i jesieni, co jest niewykonalne w pracy z tak trudnym materiałem jak szkło czy porcelana.
Jej pierwsze projekty były bardzo ściśle związane z modą, czego najlepszym przykładem jest kolekcja „Jungle”. Wszyscy pamiętają sensacyjną suknię, w której Jennifer Lopez odbierała nagrodę Grammy. Tropikalne motywy roślinne tak atrakcyjne w tym projekcie znalazły się wkrótce na porcelanie. Również w kolejnych wzorach Donatella sięgała chętnie po motywy kwiatowe, nie zmieniając podstawowej formy legendarnego serwisu „Medusa”.
Sprawiało to, że styl Versace zachowując swój charakter nabierał bardziej kobiecego charakteru. Przełomem było zastosowanie starej, trochę archaicznej formy Hutschenreuthera, którą Donatella odmłodziła piękną nową, wielobarwną dekoracją, zachowując jednak charakterystyczny grecki meander i nazwała “Flower Fantasy”. Kiedy pojawiło się zapotrzebowanie na klasyczne dekoracje, typowe dla Gianniego Versace, sięgnęła po niewykorzystane szkice swego nieżyjącego brata i powstały nowe projekty oparte o motywy liści lauru “Arabesque”. Ambitna Donatella nie zrezygnowała jednak z aspiracji tworzenia własnego stylu i tak powstała we współpracy z firmą Rosenthal niezwykła kolekcja upominków z porcelany “Vanitas”. Prezentacja tej kolekcji była sensacją na targach w Paryżu: nowatorska i silnie związana z modą, ale bardzo czytelna jako stylistyczna kontynuacja Versace. Faktura i dekoracja wazonów i pater przypominają do złudzenia skórzane torebki , które pojawiły się na ulicach Paryża, Londynu , Mediolanu. Z porcelany białej lub czarnej, jednokolorowe lub dodatkowo zdobione złotą dekoracją doskonale imitującą mosiężne ćwieki nabijane na skórę.
Doskonały przykład idealnego związku świata mody z dekoracją wnętrza – intrygujący projekt w połączeniu z perfekcją techniczną , którą zapewniła firma Rosenthal dały świetny rezultat.