Anioły

Prosimy je o pomoc, a często nawet modlimy się do nich wierząc, że łatwiej przejść przez życie „pod skrzydłami anioła”. Wierzymy, że są wysłannikami Boga, a zarazem naszymi pośrednikami.
Angelologia – nauka o aniołach, ich pochodzeniu, imionach i zadaniach – dowodzi, że każdy człowiek posiada swego Anioła Stróża, który strzeże go i towarzyszy mu aż do śmierci. Anioły są doskonałe i nieskazitelne, symbolizując czystość i niewinność są równocześnie potężne i nieśmiertelne. Odnajdujemy je w modlitwach, wierszach i książkach, a na niektóre z pytań odpowiedz znajdziemy u ks. J. Twardowskiego, jeśli sięgniemy do rozważań: „Nagle sfrunął anioł błyszczący, czyli o tym, dlaczego są anioły”. Anioły nie zawsze przedstawiane były jako eteryczne stworzenia o „anielskich” twarzach, to także uskrzydlone zwierzęta z ludzkimi twarzami, albo z ognia zrodzeni wojownicy z oczami miotającymi błyskawice.

Występując we wszystkich religiach, od judaizmu przez islam aż do chrześcijaństwa, przybierają różne postacie. Pojawiały się często w Starym Testamencie, choć Biblia nie mówi zbyt wiele o ich naturze! W sztuce pojawiają się w niezliczonych wersjach, tak różnych, jak różni są autorzy prac malarskich i rzeźbiarskich: wystarczy obejrzeć obrazy Jacka Malczewskiego czy Hieronima Boscha. Dziś często pomijamy aspekt religijny, a figurka aniołka staje się symbolem  Bożego Narodzenia i jest jednym z najbardziej uniwersalnych upominków, które zgodnie z tradycją przekazujemy swoim bliskim w okresie Świąt.

Anioł - Rosenthal

Anioł – Rosenthal

2 Comments on “Anioły

Leave a Reply

%d