Poetycki język kwiatów

“Mam nadzieję, że inspirowana pięknem natury „Flora” może stanowić ozdobę stołu w taki sam sposób, jak bukiet świeżych kwiatów” – mówi o zaprojektowanym dla Royal Copenhagen serwisie  autorka dekoracji – Anja Vang Kragh.
FloraNie myli się, bo motywy 12 kwiatów naniesione na porcelanę,  przetworzone przez artystkę, emanują taką  samą urodą jak kwiaty prawdziwe. Royal Copenhagen to jedna z najstarszych europejskich manufaktur,  a ze względu na mistrzowskie rękodzieło i szczególnie precyzyjne ręczne dekoracje, porównywalna może być w zasadzie tylko z Miśnieńską Manufakturą Porcelany. W jednym tylko aspekcie prześcignęła wszystkie firmy konkurencyjne: to właśnie w Kopenhadze powstała „Flora Danica”, najdroższy serwis świata! Na każdym elemencie tego niezwykłego serwisu odnajdujemy przeniesione z botanicznych albumów skandynawskie motywy roślinne.

Anja Vang Kragh

Anja Vang Kragh

Anja Vang Kragh nawiązuje do tradycji bliskiej każdemu Duńczykowi. Wybrała 12 różnych motywów kwiatowych przypisując każdemu z nich swoiste przesłanie i w ten sposób przemawia do nas poetyckim „językiem kwiatów”.  Ta atrakcyjna Dunka urodzona w 1971 roku jest córką artystki i architekta. Nikogo nie zaskoczyły jej aspiracje i zawodowa droga, którą obrała. Przez 5 lat pracowała w osławionym domu mody Christian Dior pod okiem samego  Johna Galliano, enfant terrible francuskiego świata mody. Następnie na okres 2 lat podjęła współpracę z jedną z najpopularniejszych projektantek  Stellą Mc Cartney, a przed 10 laty powróciła do Danii koncentrując się na projektowaniu kostiumów teatralnych. Dziś współpracuje z najlepszymi scenami europejskimi, m.in. Royal Opera House w Londynie czy wiedeńską Staatsoper. Wielokrotnie nagradzana za swoje artystyczne osiągnięcia cieszy się zasłużenie w swoim kraju opinią wybitnej projektantki , co bezsprzecznie wpłynęło na to, że to właśnie jej Royal Copenhagen powierzyła zaprojektowanie „Flory”. Każdy z kwiatów zawiera swoiste przesłanie:

 


Konkurs na Facebook’u:

W dniach 7-19 maja na facebookowym profilu Rosenthal Polska codziennie opublikujemy zdjęcie jednej z filiżanek z kolekcji “Flora”. By wziąć udział w konkursie wystarczy rozpoznać kwiat przedstawiony na zdjęciu i w oryginalny sposób opisać co może wyrażać on w “poetyckim języku kwiatów”. Odpowiedzi udzielać można w trakcie trwania konkursu. Nagrodami jest 12 filiżanek z różnymi motywami kwiatowymi z kolekcji “Flora”. 20 maja na blogu ogłoszona zostanie lista Zwycięzców – 12 autorów najciekawszego komentarza na temat każdej z zaprezentowanych filiżanek.

Leave a Reply

%d