Plagiat?

Plagiat albo rzadziej używane określenie “kompilacja” dotyczą tego samego zabiegu – zagarnięcia cudzej własności twórczej. Obydwa słowa pochodzą z łaciny i są właściwie synonimami. Sam fakt przypisania sobie autorstwa dzieła lub cudzego odkrycia nie jest niestety niczym nowym w historii kultury i sztuki. Współcześnie jednak stał się  prawdziwą plagą. Sprzyja temu procesowi szybki przepływ informacji i łatwość przekazywania obrazu. W przypadku artysty, projektanta lub architekta granica między kopią a inspiracją jest naprawdę trudna do określenia.

5

Pamiętam rozmowę z pewnym znanym kompozytorem, który powiedział mi kiedyś, że w zasadzie wszystkie dźwięki mogą być swego rodzaju inspiracją, a słuchając jakiejkolwiek melodii nieświadomie zachowuje się w pamięci kilka nut, które kiedyś mogą powrócić w nowej kompozycyjnej formie.

 

 


Dodał też żartobliwie, że właściwie musiałby cały czas chodzić ze słuchawkami na uszach, aby “odciąć się” od wszelkiej otaczającej go muzyki zyskując pewność, że wszystko co skomponuje będzie absolutnie nowe i oryginalne. Te rozważania dotyczą oczywiście “prawdziwych” artystów, natomiast trudno przypisać nieświadomość czy dobre intencje producentom, którzy najzwyczajniej bez skrupułów czerpią zyski  z cudzej twórczości. Prezentujemy kilka wazonów z najpopularniejszej kolekcji marki Rosenthal.  “Maria” to wzór będący w produkcji od ponad 100 lat, wazony posiadają różne wielkości oraz zdobienia i wszystkie uformowano z “białego złota”, którym nazywano tak szlachetny materiał jakim jest porcelana. Jednak jeden z nich nie powstał w manufakturze w Selb. Czy uda się Państwu rozpoznać który?

2

4 Comments on “Plagiat?

 1. Nie jestem znawczynią tematu, jedynie miłośniczką pięknej porcelany. Wg mnie wazonikiem, który nie powstał w manufakturze Selb jest ten biało-kobaltowy, z uwagi na brak kanelury na szyjce (nie dostrzegłam jej na zdjęciu tej rozdzielczości). Oczywiście mogę się mylić, przyznam się, że do tej pory kojarzyłam jedynie wazony – tzw. flety w fasonie Maria. Pozdrawiam serdecznie!

  • Miłośnik Porcelany znaczy bardzo wiele- to ludzie z pasją, wrażliwi na piękno 🙂 Jesteśmy przekonani, że Pani jest właśnie taką osobą!
   Musimy przyznać, że ma Pani bardzo dobre oko 😉 Bezbłędnie dostrzegła Pani, który wazonik nie został wykonany w Selb 🙂
   Możemy zdradzić, że “na żywo” widoczne są jeszcze inne detale, które odróżniają ten wazon od wazonów marki Rosenthal, ale mimo tego poradziła Pani sobie z tym zadaniem fenomenalnie! Jesteśmy pełni podziwu 🙂
   Może chciałaby Pani wstąpić do naszego Klubu Miłośników Porcelany?

   • Z wielką przyjemnością:) Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Leave a Reply

%d bloggers like this: