Talerz na ścianie

Jajo było pierwsze czy jednak kura? Nie łatwo odpowiedzieć na takie pytanie, a podobne wątpliwości napotkamy zastanawiając się, czy najpierw pojawiła się głęboka miseczka z gorącą zupą, czy może płaski talerz z pieczonym mięsem i kawałkiem chleba? Ciekawe są też rozważania związane z dekoracją najstarszych naczyń ceramicznych.

taler_1
Już od bardzo dawna poza delikatnymi zdobieniami na przedmiotach użytkowych zaczęły pojawiać się dekoracje na talerzach, które przestały służyć jako części zastawy stołowej. Talerze wieszane na ścianie przejęły funkcję obrazów, a ich autorami bywali wybitni twórcy. W głównej sali imponującego Muzeum Sztuk Współczesnych w Palmie na Majorce uwagę zwraca zestaw talerzy Pablo Picasso.

Grass

Ceramikiem z wykształcenia był słynny pisarz Gunther Grass, a od projektowania talerzy ściennych nie stronił też Gianni Versace.

3000x2625_Showroom_111201_Vorschlaege.indd
Bez wątpienia jednak największe emocje wśród kolekcjonerów wzbudzają czarno-białe portrety Liny Cavalieri w niezliczonych odsłonach autorstwa Piero Fornasettiego.

Talerzy zdobiących ściany również nie mogło zabraknąć w siedzibie Rosenthal, gdzie napotkać można wzory klasyczne jak i linie Studio-Line w różnych odsłonach.

Leave a Reply

%d bloggers like this: