Weselna Lista Marzeń

Ach, co to był za ślub!

Są śluby, które na zawsze przechodzą do historii, stając się inspiracją dla przyszłych pokoleń. Dla współczesnych są wydarzeniem kultowym, śledzonym z zapartym tchem i na długo zapadającym w pamięć. Nic dziwnego, skoro ich bohaterowie są jak postaci z bajek, a my lubimy happy endy.

Kopciuszek poślubia księcia

Dianę Spencer, skromną i nieśmiałą przedszkolankę – wybrankę następcy tronu, księcia Karola Windsora – pokochała cała Anglia. Najmłodsza z trzech sióstr Spencer przyszłego męża poznała za sprawą swojej siostry Sarah, na wycieczce konnej w 1977 r. Była idealną kandydatką na żonę – młoda, piękna, pochodząca z arystokratycznej rodziny, do tego protestantka. Pierścionek zaręczynowy z szafirem i diamentami był wart 30 tys. dolarów. Ślub odbył się 29 lipca 1981 r. w katedrze św. Pawła w Londynie i zgromadził 3500 gości. Pojawiły się na nim wszystkie koronowane głowy Europy, a telewizyjną transmisję ceremonii obejrzało miliony widzów. Stała się jednym z największych wydarzeń medialnych XX w. Przepych i wystawność królewskiego ślubu były naprawdę imponujące. Już sama suknia panny młodej, wyszywana ręcznie 10 tysiącami pereł oraz cekinów i ozdobiona 7,5-metrowym trenem była zjawiskiem sama w sobie. Do jej uszycia wykorzystano tyle materiału, że w powozie, którym Karol i Lady Di jechali do ślubu, ledwo zmieścił się ojciec Diany.

Hollywood na dworze Monako

Inny królewski ślub to zaślubiny słynnej aktorki Grace Kelly (znanej choćby z filmów „W samo południe”, czy „Dziewczyna z prowincji” – za rolę w tym ostatnim otrzymała w 1955 r. Oskara ) z księciem Monako Rainierem III. Poznali się na Festiwalu w Cannes, ślub wzięli w Monte Carlo w kwietniu 1956 r. Suknia Grace, uszyta z tafty i XIX-wiecznych koronek, które książę odkupił podobno od muzeum, weszła już do kanonu mody ślubnej. Welon zaprojektowała Helen Rose – kostiumolożka wytwórni filmowej MGM, dla której pracowała Kelly. Niski obcas butów panny młodej miał sprawić, by nie była wyższa od Rainiera. Z okazji ślubu wydano nawet specjalną serię znaczków z wizerunkami pary młodej. Mówi się, że ślub uratował królestwo Monako przed wcieleniem do Francji, gdyż Kelly zapewniła rodzinie książęcej sukcesję, mając z księciem trójkę dzieci: Karolinę, Alberta i Stefanię.

Pierwsza dama

Ikona mody lat 60-tych XX w. – Jacqueline Kennedy (panieńskie nazwisko Bouvier) była wymarzoną żoną dla Johna F. Kennedy’ego – senatora stanu Massachusetts i późniejszego 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ambitna i wykształcona dziennikarka, ukończyła prywatne szkoły, pisała wiersze, próbowała nawet swoich sił w balecie. Na ślub tej pary 12 września 1953 r. zaproszono 700 gości, a na przyjęciu bawiło się ich już 900. Jedynym niemiłym akcentem był incydent z udziałem ojca Jacqueline – nazywanego przez znajomych „Black Jackiem”, który tego dnia przesadził z alkoholem i został przywieziony na uroczystość tylko na prośbę Kennedy’ego. Pannę młodą do ołtarza poprowadził jej ojczym. Suknię, uszytą z 50 metrów jedwabiu (jej ukończenie zajęło aż kilkanaście tygodni), z odkrytymi ramionami i welonem będącym pamiątką rodzinną Jackie, okrzyknięto najbardziej fotogeniczną kreacją ślubną w historii. Można ją oglądać do dziś na wystawie Kennedy Library w Bostonie.

Bajki ciąg dalszy

Po 30 latach od ślubu Diany i Karola cały świat będzie miał okazję podziwiać kolejny królewski ślub. Tym razem przysięgę złożą książę William i jego wybranka – Kate Middleton. Datę ceremonii, która odbędzie się w katedrze Westminstera, poprowadzi ją duchowny zwierzchnik anglikanów abp Cantenbury Rowan Williams, wyznaczono na 29 kwietnia tego roku.
Co ciekawe, dla Brytyjczyków będzie to dzień wolny od pracy. Wszystko już teraz jest dopięte na ostatni guzik. Po uroczystości dla przyjaciół pary odbędzie się przyjęcie w Pałacu Buckingham, a następnie bankiet wydany przez księcia Karola, na który zaproszeni są m.in. Nicolas Sarkozy z małżonką, Elton John, Paul McCartney, czy David i Victoria Beckhamowie. William i Kate są parą już od 8 lat. Poznali się w 2001 r. podczas studiów w Szkocji (oboje studiowali historię sztuki). Zaręczyli się w październiku 2010 r. na wakacjach w Kenii, ale na miesiąc miodowy wybierają się już w mniej egzotyczne miejsce, a mianowicie na Wyspy Scilly, znane z zimnych wiatrów i surowych, ale pięknych widoków.

Zaręczyny są najpiękniejszą chwilą w życiu młodej kobiety, ale dnia swego ślubu oboje nigdy nie zapomnicie! Otrzymacie tego dnia od bliskich i przyjaciół wiele prezentów , praktycznych i potrzebnych, oryginalnych i wyjątkowych, zakupionych specjalnie dla Was! Co zrobić, żeby wszystkie sprawiły Wam radość i przypomnały o tym szczególnym dniu przez całe Wasze szczęśliwe życie? Skorzystaj z WESELNEJ LISTY MARZEN!

Leave a Reply

%d bloggers like this: