W hołdzie…

 „Czułem się zaszczycony, kiedy otrzymałem listownie od Philipa Rosenthala imienne zaproszenie na otwarcie w Berlinie wystawy jego córki” – wspomina Andrzej Kareński-Tschurl, przedstawiciel Rosenthal w Polsce. „Kiedy przedstawiono mnie jemu jako gościa przybyłego z Polski, gospodarz na moment zawiesił głos…i zanucił bezbłędnie „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Zaskoczeni sytuacją goście i obecni dziennikarze dopytywali się, skąd u człowieka w podeszłym wieku tak doskonała pamięć i znajomość języka polskiego? Philip Rosenthal odpowiedział wtedy, że w czasach służby w Legii Cudzoziemskiej przyjaźnił się z wieloma polskimi „towarzyszami broni”, którzy nauczyli go polskiego hymnu, a on nigdy tego nie zapomniał. Ja tez nie zapomnę tego wzruszającego spotkania.” Po wojennych zawirowaniach Philip Rosenthal powrócił do Selb, a w 1950 roku przejął zarządzanie firmą swego ojca przekształconą w międzyczasie w spółkę akcyjną. Poświęcił jej całe swoje dorosłe życie, będąc w ostatnich latach honorowym prezesem zarządu.Kiedy zmarł  27 września 2001 roku powstała idea uhonorowania tego niezwykłego człowieka serią porcelanowych reliefów zaprojektowanych przez najbliższych mu artystów, którzy często byli jego bliskimi przyjaciółmi. I tak powstało w hołdzie dla Philipa Rosenthala 17 unikatowych obiektów z porcelany, bardzo różnorodnych i odmiennych stylistycznie , m. in. diametralnie różniące się od siebie prace z białej, nieszkliwionej porcelany : „Chapeau Rosenthal” autorstwa wybitnego włoskiego projektanta z Mantui, Marcello Morandiniego oraz „Torso fur Philip Rosenthal” niemieckiego rzeźbiarza i grafika, prof. Paula Wunderlicha.

Bajecznie kolorowe porcelanowe serce zaprojektował w bardzo dla siebie charakterystycznym stylu duński artysta Bjorn Wiinblad tytułując je „Serce dla Philipa Rosenthala”. Projekt wzruszająco naiwny i dziecinny oddaje doskonale siłę przyjaznych uczuć, jakie żywił dla swego „zleceniodawcy” Bjorn Wiinblad, który dla tej manufaktury pracował przez kilkadziesiąt lat. „Współpraca z nim była niezwykle inspirująca. Przesiedzieliśmy razem wiele nocy omawiając rozmaite projekty i idee, stąd też efekty naszej pracy zawsze były naszym wspólnym sukcesem. Tak! – za każdym projektem ukryte są długie, wspaniałe rozmowy” – wspominał Wiinblad.

„Imagine two” – to porcelanowy, abstrakcyjny relief zaprojektowany przez Franciscę de Beurges Rosenthal, córkę Philipa, która urodziła się w 1942 roku w Bristol, w Wielkiej Brytanii. Ta wszechstronna artystka żyje i pracuje w  Minneapolis. Studiowała tam sztukę i wzornictwo, a jej wystawy odbyły się m. in. w Nowym Jorku, Londynie, Houston i Atlancie.  Przed kilku laty jej indywidualną wystawę prezentowała w Polsce prestiżowa galeria „Bunkier Sztuki”.

Leave a Reply

%d