Powolny ślimak
Ślimak sunący niespiesznie jest nieprzenikniony i niedostępny. Wydaje się, że jest poważny, roztropny i posiada szczególną zdolność adaptacji, bo…wszędzie jest u siebie. Jego dom jest przecież tam, gdzie on!
„Z dziennika ślimaka” – to powieść Güntera Grassa o wyraźnie autobiograficznym charakterze, a ślimak jest w niej symbolem stopniowych przemian, zachodzących bez gwałtownych zrywów, zmian wprawdzie powolnych, ale za to skutecznych. Günter Grass jest pisarzem światowej sławy, ale nie wszyscy wiedzą, że studiował w latach 1953-1956 również rzeźbę i ceramikę.
Można więc było się spodziewać, że spotka się pewnego dnia z Philipem Rosenthalem (byli prawie rówieśnikami!). Ale nie tylko z powodu porcelany skrzyżowały się drogi obu wybitnych osobowości. Philip Rosenthal był nie tylko przedsiębiorcą, zaangażował się również w politykę jako poseł SPD, a 1970 roku był nawet sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. W trakcie jednego z ich spotkań i wielogodzinnych dyskusji o polityce, zupełnie spontanicznie zaproponował znanemu pisarzowi zaprojektowanie porcelanowej patery. Günter Grass bez wahania naszkicował motyw ślimaka, opatrując go komentarzem: “Postęp jest jak ślimak”.
„Jestem siedliskiem geniuszu” – mawiał o sobie Salvador Dali. Ten ekscentryczny artysta w swej twórczości chętnie odwoływał się do symboliki zwierzęcej, na jego obrazach pojawiają słonie i żyrafy, na porcelanie mrówki jako symbol pracowitości i wytrwałości, oraz zamknięty w sobie, tajemniczy ślimak.
Również Elad Yifrach, nowojorski projektant akcesoriów stołowych, nie oparł się pokusie wykorzystania tego rzadko używanego motywu. Krwistoczerwony ślimak z pozłacanego mosiądzu występuje w kolekcji L’Objet jako ekscentryczny, ale bardzo elegancki pierścień do serwetek oraz zestaw do soli i pieprzu i stanowić może prawdzie intrygującą ozdobę stołu.