Miśnieński serwis cebulowy
Już w XVIII wieku w Miśni – najstarszej europejskiej manufakturze porcelany – starano się zastosować niebieski barwnik, który podkreśliłby biel porcelany, jednocześnie z nią harmonizując. Książę Saksonii i król Polski – August II Mocny gotów był zapłacić nawet 1000 talarów, aby w jego manufakturze zdobiono porcelanowe przedmioty niebieskim barwnikiem.
Na drodze licznych prób stwierdzono, że połączenie cząsteczek kobaltu i tlenu jest bardzo odporne na wysokie temperatury. Wiedze tę wykorzystano 250 lat temu w Miśni używając wspomniany tlenek metalu do stworzenia najbardziej znanego wzoru – „cebulowego”.Nazwa ta funkcjonuje dopiero od XIX wieku, gdyż wcześniej nazywano go „bleu ordinaire”, gdzie „ordinaire” z jednej strony oznacza ‘prosty’ w sensie jednobarwności, a z drugiej – uporządkowaną kompozycję dekoracji. Określenie „cebulowy” przylgnęło do tego wzoru w XIX wieku najprawdopodobniej w wyniku pomylenia występującego w zdobieniu rzadkiego wówczas owocu granatu, z pospolitą i dobrze znaną cebulą. Miśnieński wzór cebulowy ze swą niebiesko-białą tonacją i skomplikowanymi podziałem zawiera trudne do rozszyfrowania symbole i znaki. Serwis dekorowany jest w oparciu o modną w tamtych czasach dalekowschodnią ornamentykę. We wzorze pojawiają się wspomniane owoce granatu, brzoskwinie, bambusy, kwiaty lotosu i chryzantemy. Symbolikę tej dekoracji interpretować można na wiele sposobów.
Geometryczne kształty okręgu, kwadratu i ośmiokąta wyłaniają się dopiero po połączeniu liniami ośmiu owoców zdobiących brzeg talerzy. Występowanie akurat tych figur wywodzi się ze starodawnych, dalekowschodnich tradycji, gdzie okrąg jako jedna łącząca się linia, bez końca i bez początku, oznacza nieskończoność kosmosu, kwadrat – ziemię i ziemskie życie, a ośmiokąt jako forma posrednia symbolizuje przestrzeń między miedzy niebem i ziemią.
Malarz rozmieszcza zdobienia w skomplikowanej konfiguracji na porcelanie wypalonej, ale niepokrytej jeszcze glazurą. Nie może sobie pozwolić na najdrobniejsze uchybienie, gdyż barwnik błyskawicznie wsiąka w porowaty surowiec. Początkowo wzór wygląda szaro i blado, dopiero po nałożeniu glazury i wypaleniu w temperaturze 1450 stopni Celsjusza wyłania się właściwy wzór cebulowy o głębokiej nasyconej, niebieskiej barwie. W języku symboli kolor ten oznacza mądrość, wierność i otwartość. Niezwykły serwis cebulowy składać się może z nieograniczonej ilości elementów, a wiele z nich bywa dodatkowo zdobionych techniką ażurową lub fragmentami figuratywnymi.
W ostatnich latach podjęto w Miśni próbę uwspółcześnienia klasycznej dekoracji przez naniesienie jej na porcelanę asymetrycznie i „lżej”, niż nakazywały historyczne przykłady „cebulowego wzoru”.