Lampe Berger limited

Ponad sto lat temu opatentował dr. Berger swój wynalazek – lampę zapachową. Jak wiadomo, służyć miała przede wszystkim oczyszczaniu i dezynfekcji powietrza. Szybko jednak uznano, że warto poszerzyć jej funkcję przez dodanie do „paliwa” esencji zapachowej. Powodzenie lampy, która nie tylko odświeża powietrze, ale wprowadza do wnętrze wybrany zapach, przerosło oczekiwanie dr. Bergera. Fabryka rozrastała się błyskawicznie, a lampy były używane powszechnie we  francuskich domach.. Słusznie uznano wtedy, że warto dołożyć starań, aby lampa zachowując swą użyteczność, stała się też atrakcyjnym przedmiotem dekoracyjnym.

Projektowanie szklanych i kryształowych lamp powierzono najlepszym ówczesnym projektantom, a ich wykonanie zlecono takim renomowanym firmom, jak Lalique czy Baccarat. Lampy stały się sensacją Paryża, ich „twarzą” była sam Coco Chanel, a wśród kolekcjonerów znalazły się takie osobowości jak Jean Cocteau czy Pablo Picasso. Zachowując wszystkie swe walory praktyczne, stały się również atrakcyjnym przedmiotem dekoracyjnym. Wspólcześnie jednym z najbardziej znanych współpracowników Lampe Berger Paris jest urodzony w Casablance wybitny projektant mody Jean-Charles de Castelbajac, który zaprojektował jedną z najciekawszych lamp zapachowych wyprodukowaną w krótkiej serii limitowanej. Powstały lampy ze szlachetnych materiałów, zdobione półszlachetnymi kamieniami, z rzadkich gatunków drewna, z metalu i porcelany z Limoges, z kryształu Lalique i z  czarnej porcelany.

Ukoronowaniem kolekcji lamp limitowanych jest bezsprzecznie „Fifi” – składająca się z 2 kopuł z kobaltowej porcelany, z których jedna zwieńczona jest pozłacaną figurką małpki. O takich lampach zapachowych możemy powiedzieć : nie tylko zapewniają nam luksus korzystania z francuskich esencji zapachowych, ale zaspakajają również nasza potrzebę obcowania z wyrafinowanymi przedmiotami dekoracyjnymi.

One Comment on “Lampe Berger limited

  1. Pingback: Sklep internetowy ESNOBISMO.COM | Rosenthal blog.

Leave a Reply

%d bloggers like this: