Czerwień
Kolor czerwony ma niezwykle zróżnicowaną symbolikę w różnych kulturach, czasami zupełnie sobie przeciwną. Ta najintensywniejsza z barw ma wiele znaczeń, a żadne z nich nie jest uniwersalne. To przede wszystkim ogień i krew, a co za tym idzie – wojna i władza, ale też żądza i namiętność.
Purpura jest wprawdzie kolorem królów i kapłanów, ale także kolorem paryskiego „Moulin Rouge” i dzielnicy „czerwonych latarni” w Amsterdamie. Szlachetne rubiny i krwistoczerwone granaty symbolizują miłość, podobnie jak czerwone róże. W Chinach czerwień jest symbolem szczęścia, dlatego panny młode zakładają suknie ślubne w tym kolorze, ale już w Afryce Południowej czerwień jest kolorem żałoby. Co ciekawe – od Australii poprzez Azję, Afrykę, Europę aż do Ameryki – kolor ten jest też symbolem rewolucji. A co z Czerwonym Krzyżem czy „płachtą na byka”? Jest jeszcze Czerwony Kapturek i czerwone walentynkowe serce…W sztuce użytkowej i wnętrzarstwie czerwień jest kolorem kontrowersyjnym – trudno wyobrazić sobie przecież pomieszczenie o ścianach intensywnie czerwonych.
Równocześnie jednak meble w tym kolorze mogą być bardzo atrakcyjnym akcentem dekoracyjnym. Włoska marka Kartell ma swej ofercie bardzo szeroki wybór czerwonych mebli
(nie wspominając o intensywnie czerwonym logotypie firmy) podobnie z resztą jak u innej słynnej włoskiej marki – Alessi, która zastosowała podobną strategię. I w tym wypadku rozpoznawalne na całym świecie logo „włoskiej fabryki designu” występuje zawsze w krwistej czerwieni, a ofercie tej firmy znajdziemy wiele produktów tym kolorze.Nie stosuje się natomiast czerwieni do zdobienia porcelany użytkowej, a to za przyczyną toksycznych właściwości farb do malowania wyrobów ceramicznych. Różne manufaktury mają w swej ofercie porcelanę z dekoracją w odcieniach intensywnego różu lub fioletu, czasami czerwonawego brązu, ale bardzo, bardzo rzadko – intensywnej, jaskrawej czerwieni.
Nie bez znaczenia jest zapewne wysoka cena pigmentów w tym kolorze, które przygotowuje się z dodatkiem tlenków złota. Być może dlatego „Czerwony Smok” na miśnieńskiej porcelanie zastrzeżony był do wyłącznego użytku na saksońskim dworze? Porcelanę zdobioną smokiem w innym kolorze – żółtym, zielonym czy niebieskim – mogli używać przeciętni śmiertelnicy; czerwień zarezerwowana była dla członków książęcej rodziny. To jeszcze jeden wymowny przykład, świadczący o tym, jakie znaczenie przywiązuje się do tego „koloru kolorów”. Elad Yifrach, projektant i właściciel L’Objet stosuje czerwień zarówno jako kolor akcesoriów stołowych, jak i drobnych przedmiotów dekoracyjnych z porcelany.
Magazyn „Vogue”, który jest wyrocznią dla wszystkich interesujących się modą, podążając tropem czerwieni odkrył w tajemniczej barcelońskiej galerii „La Basilica” kobietę – kameleona, odzianą w suknię z jedwabiu i płatków róż, której ciało pokryło 30 000 kryształków Svarowskiego.
Tę intrygującą postać z pogranicza świata sztuki, mody i biżuterii stworzył polski artysta Piotr Rybaczek. Turystów zmęczonych tumultem i gwarem Las Ramblas purpurowa kobieta zaprasza w świat fantazji, zmysłów i miłości.