Amfora

Amfora – wg najprostszej definicji jest smukłym glinianym naczyniem z dwoma uchwytami symetrycznie umieszczonymi po bokach.
W czasach starożytnych to popularne naczynie służące do przechowywania różnych produktów występowało w 2 formach : pękate i „brzuchate” w swej podstawie lub smukłe „szyjowe” ze spiczastą podstawą, pozwalającą na postawienie jej w piasku w pozycji pionowej. Warto przypomnieć, że amfory służyły przede wszystkim do przechowywania i transportowania wina, miodu i oliwy, miewały pojemność  26 litrów, a ich wysokość sięgać mogła aż 80 cm. Najstarsze tego typu naczynia odnaleziono w Libanie i Syrii, datowane na II tysiąclecie p.n.e. Stamtąd trafiły do Egiptu, a póżniej do Grecji – na Kretę, Rodos, Mykonos oraz do Aten. Tam stały się najpopularniejszym opakowaniem rozmaitych produktów ( owoców, przypraw, bakalii), idealnie nadającym się do transportu morskiego i lądowego. Specjalne przeznaczenie miały amfory panatenajskie – starannie formowane i wypalane, o pojemności aż 40 l,  dekorowane z wielką precyzją scenami przedstawiającymi różne dyscypliny sportu oraz sylwetką Ateny i wypełnione oliwą ze świętych oliwek.Stanowiły one nagrodę  dla zwycięzców odbywających się co cztery lata igrzysk ateńskich. Zdarzało się, że przedstawiały one nie tylko sportowców, ale także sędziów i trenerów. 

Dziś, niezbyt precyzyjnie, używamy nazwy amfora w odniesieniu do wazonów o różnorodnej formie i stanowi to swego rodzaju ukłon wobec helleńskiego dziedzictwa.Trudno dziś mówić o funkcjonalności amfory w dawnym tego słowa znaczeniu, natomiast bukiet świeżych kwiatów w porcelanowym wazonie-amforze jest najlepszym przykładem „kultury stołu”. Formę amfory chętnie wykorzystuje Goebel, bo na dużych, płaskich powierzchniach wazonów stosunkowo łatwo można eksponować malarskie motywy zaczerpnięte z prac wielkich mistrzów.

Miśnieńska amfora zdobiona ręcznie bogatym kwiatowym ornamentem i złoceniami z 24-karatowego złota jest jednym z najkosztowniejszych współcześnie produkowanych przedmiotów z porcelany. W Miśni każdego roku powstają tylko 2 takie wazony, a dekoracja każdego z nich to zabieg 6-miesięcznej pracy 2 malarek. Kilka takich cennych amfor trafiło w ostatnich latach do pałacowych wnętrz bogatych szejków arabskich.

Leave a Reply

%d bloggers like this: