Konkurs “Poetycki język kwiatów” rozstrzygnięty!

flora

Znamy już wyniki facebookowego konkursu “Poetycki język kwiatów”! Naszym fanom dziękujemy za duże zaangażowanie, moc kreatywnych pomysłów i chęć dzielenia się nimi. Zgodnie z zapowiedzią publikujemy listę Zwycięzców – Autorów najciekawszego komentarza na temat symbolicznej wymowy każdego z kwiatów zaprezentowanych na 12 filiżankach z kolekcji “Flora” duńskiej manufaktury Royal Copenhagen. Gratulujemy, a w sprawie odbioru nagrody prosimy o kontakt mailowy: kontakt@rosenthal.pl


Bratek

Bratek – Myślę o Tobie!

Patrycja Paprotna: “Fioletowy bratek – symbol wolnomyślicielstwa, a co za tym idzie marka Royal Copenhagen przypisała do filiżanki zdanie: ‘myślę o Tobie!’… Kwiat na pozór pospolity i bardzo znany, ale bardzo dobrze podarować go osobie, na której nam zależy, bo w symbolice oznacza, że zawsze pamiętamy o niej i liczymy na to, że i ona o nas pamięta i tak samo zależy jej na nas jak nam na niej. Zatem obdarowujmy bratkami! Co do poezji, jedną z moich ulubionych poetek oddających myśl o bratkach jest Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i to właśnie jej wiersz ‘wściekłe bratki’ chcę przypomnieć(…). W ‘poetyckim języku kwiatów’ bratek jak wywodzi się od nazwy oznacza bratnią duszę, z którą tworzy się jedność i w pełni się rozumie.”


 

Dmuchawiec

Dmuchawiec – Twoje życzenia spełnią się!

 

Justyna Skalik: “Dmuchawiec – tańczy na wietrze, igra z chwilą, głosi traktat o radosnym przemijaniu.”


Rododendron

Azalia – Troszczę się o Ciebie!

Kinga Kosiek:

Azaliż mógłbym nie drżeć o Panią,
Zapamiętale nie adorować,
Azalii kwiatem nie obdarować?!
Lęk mnie o Panią za gardło chwyta
I troską wielką powodowany
Azalię wręczam zakłopotany…”


Magnolia

Magnolia –Twoja uroda jest niezwykła!

Piotr Romek Romanowski: “Magnolia – w symbolicznym języku kwiatów to magnetyzm piękna i prostoty, łagodnych kolorów i prostych form, które natura wymyśliła, aby nas wyciszyć i uspokoić. Magnolia to spokój i zachwyt prostą formą, która zawsze jest najpiękniejsza.”


Tulipan

Tulipan – Jesteś dla mnie wszystkim!

Izabella Prusak: “W poetyckim języku kwiatów tulipan oznacza nieśmiałość. Taką, która wyraża skrywane uczucia spojrzeniem, dotykiem, gestem… i kolorem. Bo to kolor jest alfabetem tajemnej mowy kwiatów, ale to już zupełnie inna historia…”.


 

Kwiat cytryny

Kwiat cytryny – Zawsze będę Ci wierny!

Agnieszka Bigos: “Kwiat cytryny…miłość, wierność, zaufanie…jak trójca nierozłączna.Nie istnieją bez siebie wzajemnie, jeśli to prawdziwe uczucie, a tylko takie się liczą. Miłość ponad wszystko… miłość na przekór wszystkiemu…miłość pomimo… Choć przed nami góry trudności, ostre kolce zawiści, słodkie owoce pokusy, tylko wierność w prawdziwej miłości pozwoli poczuć jej rzeczywisty smak…”


Iris

Irys – Twoja przyjaźń znaczy dla mnie tak wiele…

Henryka Zaorska: “Prawdziwa przyjaźń słodka jest jak irys, zawsze przyjaźnie wspominam Cię, jak w jednej ręce trzymałeś te kwiaty, a w drugiej cukierki, które też lubię. Irysy, irysy, kwiaty i cukierki tak słodko w pamięci zapadły mi i jeść będę cukierki i kwiatuszki zrywać, bo przyjaźń do Ciebie zawsze będzie trwać!”


Chaber

Chaber – Podziwiam Ciebie!

Katarzyna Zofia Józefowicz-Hajduk: “Bławatek – symbol wierności i dobroci… delikatne kwiatki na prostych mocnych łodygach… tak jak delikatna jest dobroć, a mocna wierność… idealna filiżanka na podarunek dla bliskiej Osoby.”


Złotokap

Złotokap – Na szczęście!

Piotr Romek Romanowski: “Złotokap to po prostu symbol pomyślności! Ale nie takiej gwałtownej, zatykającej dech w piersi, po której przychodzi rozczarowanie, że już przeminęła. To pomyślność codzienna, dawkowana uśmiechem najbliższych, spokojem, odnalezionym sensem istnienia.”


Powój

Powój – Doceniam Ciebie!

Barbara Dudzin: “Powój to towarzysz letnich ucieczek, wakacyjnych przygód, lekki jak wiatr i pnący się zapamiętale do celu. On umie korzystać z życia – nie przegapi żadnej chwili aby wspiąć się wyżej, by zobaczyć jak najwięcej i najwięcej przeżyć. Wszyscy powinniśmy się od niego uczyć – Carpe diem!”


 

Poinsecja

Poinsecja – Wesołych Świąt!

Zbigniew Ćwik:Poinsencja – zwana gwiazdą betlejemską. Łączy w sobie wielkie sprzeczności, bowiem jak każda roślina kocha światło, ale zakwita w dniach, kiedy jest go najmniej. Z jednej strony zapowiada świąteczną radość, z drugiej strony krąży w niej trucizna, której należy się wystrzegać. To jasny znak życia pełnego dramatów, niebezpieczeństw, wzlotów i upadków, pozbawionego nudy i pełnego emocji. Dla odważnych.”


 

Róża

Róża – Kocham Cię!

Andrzej Pruchniewski: “W płat­kach róży za­pisuję miłość swoją…i tkam z nich dy­wan, byś nig­dy nie po­raniła stóp swoich w wędrówce naszej miłosnej codzienności.”

 


Kto mógł przypuszczać, że 12 kwiatowych motywów stanie się źródłem inspiracji dla tak wielu różnych pomysłów…? Za wszystkie dziękujemy!

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: