Ferruccio Laviani – potęga Kartella!

Niedawno wspólnie z Kartellem obchodziliśmy 10 rocznicę powstania lampy Bourgie – jednej z najbardziej rozpoznawanych i cieszącej się niesłabnącą popularnością lampy stworzonej przez Feruccio Laviani. Przy okazji tego jubileuszu warto chyba przybliżyć biografię tego projektanta.
Bourgie Lampy Kartell Swoje studia ukończył w 1986 roku i właściwie od samego początku swojej kariery skazany był na sukces. Na początku lat 90-tych dołączył do grupy artystycznej skupionej wokół Ettore Sottsassa i Michela Gravesa, noszącej nazwę “Memphis Group”. Nie formułowali oni rygorystycznych, nowych reguł wzornictwa użytkowego, za to chcieli by projektowanie stało się zabawą i polegało na wprowadzeniu jasnych kolorów i ciekawych kształtów w klasyczny dotąd ton designu. Laviani urodzony w Cremonie w 1960 r. studiował zarówno architekturę, jak i design w Mediolanie. Laviani doskonale wyważa w swoich projektach dozę zabawy, nasycenia barwą i funkcjonalności. Lampy Orbital Ferreucio LavianiW 1991 roku tworzy lampę “Orbital”, która stała się wielkim sukcesem. Jest to lampa stojąca, składająca się z wielu białych lub wielobarwnych szklanych kloszy, która przykuwa wzrok zarówno jako punkt świetlny, ale także intryguje swoim wyglądem. Kolejnym wielkim sukcesem okazuje się lampa “Bourgie”, która szybko staje się też znakiem rozpoznawczym marki Kartell. “Bourgie” to lampa łącząca w sobie przewrotne połączenie nowoczesnego materiału, jakim jest poliwęglan ze stylistyką wręcz barokową, przejawiająca się w przepychu formy i zdobienia.

Choć Laviani odszedł już z grupy “Memphis Group” i założył własną pracownię nadal hołduje zasadom, które wpoili mu jego mentorzy. Wciąż fascynuje go barwa i światło, lubi bawić się w swoich projektach kolorem, jednak wie dokładnie gdzie przebiega cienka, nieprzekraczalna granica, która zapewnia przedmiotom idealny balans między fantazją a funkcjonalnością. W firmie Kartell jest odpowiedzialny za dział związany z oświetleniem, począwszy od projektowania lamp, iluminacji na prezentacjach Kartell podczas międzynarodowych targów, skończywszy na osobistym dopilnowywaniu ekspozycji lamp we flagowych placówkach marki Kartell, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.Jeśli i Wy chcecie odmienić swoje wnętrze spójrzcie na „ jak odmienić na wiosnę swój dom z lampą fl/y”…

Leave a Reply

%d bloggers like this: