Tendencje i nowości Kartella na ostatniej edycji Salone del Mobile.

Rzut oka na mediolańskie targi Salone Internazionale del Mobile, a konkretnie – jedno ze stoisk, które odniosło największy sukces, o czym świadczą tłumy  zwiedzających Rho Fiera. Mowa o ekspozycji, która jest wyrazem odważnych i śmiałych eksperymentów możliwych dzięki zaawansowanym technologiom oraz niekończącej się ciekawości i chęci do innowacji – wystawie „Precious Kartell”.
W ciągu 65 lat istnienia marki Kartell ani na chwilę nie przestała ona eksplorować nieskończonych, jak się zdaje, możliwości estetycznych i funkcjonalnych tworzyw sztucznych: elastyczne, miękkie, solidne, błyszczące, transparentne, matowe, kolorowe…, a dziś także złote, srebrne, miedziane i tytanowe. Dzięki nowym wykończeniom kolorystycznym znanych już wzorów, wśród których znalazły się takie ikony jak słynne krzesło „Masters” czy regał „Componibili”, Kartell przemienia plastik w drogocenny materiał, zachowując jego przemysłową naturę.Dzięki temu produkty Kartell powstające w wysokich liczbach egzemplarzy dostępne są dla każdego. Równocześnie – ze względu na ich niekwestionowane wartości estetyczne i wytrzymałość, którą zawdzięczają użytym materiałom – traktowane są jak dobra luksusowe. Podczas tegorocznego Milan Design Week Kartell zaskoczył zwiedzających targowy pawilon 20 nie tylko koncepcją wystawienniczą czy samą przestrzenią, ale przede wszystkim nadaniem plastikowi luksusowego charakteru za sprawą koloru. Do tej pory było to niemożliwe. Oprócz serii znanych produktów, które zostały odmienione za sprawą metalicznych kolorów w kolekcji „Precious Kartell”, marka zaproponowała także zupełnie nowe projekty „gwiazd” designu.

Philippe Starck zaprojektował nową serię siedzisk „Aunts&Uncles”. O enigmatycznie brzmiących „ciociach i wujkach” przeczytacie na naszym blogu już wkrótce. Póki co, skoncentrujemy uwagę na jeszcze jednym targowym miejscu, które – podobnie jak wystawa „Precious Kartell” – wywołała niemałe zdumienie.

Nowości na via Turati

Równocześnie z prezentacją na Rho Fiera, Kartell zaprezentował w swoim salonie flagowym na via Turati projekt w którym uczestniczyli wiodący szefowie kuchni i projektanci, tacy jak Andrea Berton, Carlo Cracco, Patricia Urquiola, Claudio Luti, Philippe Starck, Davide Oldani, Jean Marie Massaud. Mimo, iż połączenie Kartell z kulturą stołu może wydawać się nową ideą, warto wiedzieć, że związki te istnieją już od ponad 40 lat.W latach 70. ubiegłego wieku Anna Castelli Ferrieri, Franco Raggi i Centrokappa zaprojektowali linię “Kartell in tavola”, skoncentrowaną na eksperymencie formy i technologii (wówczas produkcja transparentnych elementów z poliwęglanu odbywała się na zasadzie pierwszych, eksperymentalnych prób). Efektem była kolekcja łącząca myślenie o kuchni i zastawie stołowej z plastikiem.

W 2014 roku plastik wraca na stół dzięki Kartell oraz w dużej mierze za sprawą współpracy projektantów ze słynnymi szefami kuchni. W efekcie plastik został wykorzystany w całej swej różnorodności i wszechstronności. Ponieważ Kartell jest powszechnie rozpoznawany jako marka „made-in-Italy”, a włoska kuchnia jest jedną z najbardziej popularnych i cenionych na świecie, projekt „Kartell in Tavola” jest skazany na sukces!

Po linii oświetlenia, dodatków łazienkowych i modowych, “Kartell in Tavola” jest kolejnym wyzwaniem podejmowanym przez markę przy zachowaniu stałego nacisku na znaczenie technologii i estetyki. Co będzie następne?

Wszystkie nowości prezentowane na mediolańskich Salone Internazionale del Mobile dostępne będą wkrótce w z salonach flagowych Kartell w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie (kontakt) oraz w sklepie internetowym www.kartellshop.pl.

By pozostać „na bieżąco”polub nas na Facebook’u. (link)

One Comment on “Tendencje i nowości Kartella na ostatniej edycji Salone del Mobile.

  1. Pingback: Wyjątkowa rodzina Philippe Starcka… | Rosenthal blog.

Leave a Reply

%d bloggers like this: