Mario Bellini

Tego lata najważniejszym wydarzeniem dla projektantów i architektów była wystawa w mediolańskim muzeum „Triennale di Milano” prezentująca dorobek Mario Belliniego.
30 lat temu Rosenthal podjął współpracę z tym wybitnym włoskim architektem i projektantem, Mario Bellinim. Powstał dzięki temu jeden z najciekawszych – jeśli chodzi o formę – serwisów porcelanowych o nazwie „Cupola”, nazwany tak z racji kształtu wazy przypominającej kopułę.
Mario Bellini cieszy się doskonałą renomą jako autor wielu projektów architektonicznych, ale światową sławę zapewniła mu retrospektywna wystawa w nowojorskiej MoMie. Kiedy na początku swej drogi artystycznej podjął współpracę z producentem maszyn do pisania Olivetti dokonał swego rodzaju przełomu, bo był zapewne pierwszym lub jednym z pierwszych artystów, którzy podjęli współpracę z producentami przedmiotów użytkowych produkowanymi na masową skalę. Dziś mariaż tego rodzaju nie jest niczym nadzwyczajnym, ale przed 50 laty była to prawdziwa rewolucja. 6Mario Bellini przez kilka lat zajmował się projektowaniem samochodów dla Renault, projektował meble dla Vitry, a aktualnie współpracuje z włoskim Kartellem, będąc autorem cieszącej się wielkim powodzeniem wielobarwnej serii „Dune” oraz efektownego wazonu „Shanghai”. 7Choć doskonały serwis „Cupola” nie znajduje się już w aktualnej kolekcji Studio-Line Rosenthal, nadal produkowane są kubki z tej serii zdobione architektonicznymi motywami wielkich miast oraz bardzo intrygująca kolekcja filiżanek do espresso „Cupola”, zdobionych różnorodnymi dekoracjami ponad 40 artystów współpracujących z Rosenthal.1

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: