Jaime Hayon

Jaime Hayon urodził się w 1974 roku w Madrycie. Tego wszechstronnego artystę najlepiej charakteryzują prasowe wzmianki – nowojorski „Times” zaliczył Hayona do 100 najbardziej istotnych kreatorów naszych czasów, a „Wallpaper” wymienił go jako jednego z najbardziej wpływowych twórców ostatniej dekady.
Te tytuły świadczą o tym, że jest on artystą szukającym wyzwań i próbującym wykorzystywać w swoich pracach spojrzenie z różnych perspektyw. W jego wizjach zacierają się granice między sztuką, dekoracją i designem. Projektując nowoczesne meble, rzeźby czy intrygujące instalacje potrafi tchnąć w nie także ducha renesansu.  Jego uwaga koncentruje się głównie na tworzeniu przedmiotów z porcelany.

„Gość”

Zaskakujący, niepowtarzalny, fascynujący… Taki właśnie jest Gość – figura stworzona przez Hayona dla hiszpańskiej manufaktury porcelany Lladró. „Gość” jest rodzajem zaproszenia dla nieprzeciętnych, nowatorskich artystów tworzących na całym świecie, aby zwrócić ich uwagę na charyzmatyczny materiał, jakim jest porcelana. W tym roku wyzwanie to podjął Paul Smith, a efekty tej współpracy widoczne są już w pierwszych wspólnych realizacjach. Kolekcja “Forma”

Hirotishi Marukawa, założyciel  firmy  Maruwakaya, zapytał Hayona, czy ten nie byłby zainteresowany współpracą z Kamide Choemon-gama, czyli jedną z najbardziej znanych japońskich manufaktur porcelany. Oczywiście Hayon zdecydował się bez wahania. Tym razem wyzwanie polegało na znalezieniu wspólnego mianownika między japońskim stylem, wyjątkową kulturą stołu i tradycjami kultywowanymi przez Azjatów. W rezultacie powstała kolekcja “Forma”,  składająca się  z serii misek, filiżanek i naczyń, idealnie łączących w sobie filozofię Wschodu i kreatywność Hayona.

Bosa

Hayon współpracuje z firmą Bosa Ceramiche od ponad dwóch dekad. Bosa to firma prowadzona rodzinnie, z siedzibą we włoskiej Borsa del Grappa, która zajmuje się głównie porcelanowym rękodziełem. W przeciągu tych wielu lat Hayon realizował z Bosą wiele projektów. Najbardziej znanym z nich jest “Ptak Nadziei” – niewielka figurka, która ma przypominać jak ważne jest pozytywne nastawienie wobec tego, co przed nami. “Ptak Nadziei” stanowi jeden z ważniejszych przedmiotów w kolekcji Bosa, nieustannie nawołując do tego, by nie tracić optymizmu. 

Ponadto Hayon bazując na kolorystyce złota i bieli stworzył kolejną kolekcję – co sądzicie o tym pięknym koniu i maskach?

Leave a Reply

%d bloggers like this: