Luna czy Selene?

Luna jest rzymską boginią Księżyca, w mitologii greckiej występuje pod imieniem Selene. Była bóstwem przedstawianym najczęściej jako piękna kobieta w diademie na głowie, ze skrzydłami u ramion, przemierzająca nocne niebo w rydwanie zaprzężonym w parę białych koni.
Wynurzała się z fal na Wschodzie rozsiewając srebrny blask, a swą wędrówkę kończyła po drugiej stronie widnokręgu, na Zachodzie. Oddawanie czci księżycowym bóstwom wiąże się z najstarszymi kultami religijnymi, a niepojęte zjawiska zaćmień czy zmieniających się faz Księżyca zawsze fascynowały człowieka. Skupieni na jasnym blasku słońca przypisujemy mu moc ognia, podczas kiedy siła Księżyca związana jest z życiodajną wodą. W naszej cywilizacji Księżyc kojarzy się z postacią kobiety, kochanki lub matki. Odnosząc się przede wszystkim do uczuciowości i macierzyństwa, symbolizuje prastarą tradycję matriarchalną.

W wielu wersjach pojawia się Selene na obrazach A. Muchy, co z kolei wykorzystał niemiecki producent porcelany Goebel przenosząc jej postać na szkło i porcelanę, uzupełniając swą kolekcję inspirowaną twórczością Muchy o piękną figurę, jakby przeniesioną z jego obrazów. Również Rosina Wachtmeister współpracująca z Goebel sięgnęła po motyw Księżyca i stworzyła całą serię ulubionych kotów z Księżycem w tle. Letni księżycowy sierp, magiczny księżyc w pełni, granatowe rozgwieżdżone niebo i księżycowe światło, to motywy po które chętnie sięgali też poeci (bo przecież przy blasku księżyca wyznaje się miłość!) i malarze, a księżycowych kamieni używają do wyrobu biżuterii jubilerzy. Nic zatem dziwnego, że pojawił się on też na porcelanie.Rozgwieżdżone niebo i srebrzysta poświata zainspirowały Elada Yifracha do stworzenia serii porcelanowych upominków i zastawy stołowej “Sous la lune”. Najwierniej i z wielką precyzją przedstawia na porcelanie zmieniające się fazy księżyca manufaktura Fürstenberg. Serwis “Księżycowa Aureola” oddaje romantyczną magię Księżyca. Biało-czarna kompozycja uzupełniona 24-karatowym złotem przykuwa uwagę i intryguje, przedstawiając to tajemnicze ciało niebieskie w wielu rozmaitych wariantach.5

Leave a Reply

%d bloggers like this: