Szampan

Madame de Pompadour twierdziła, że szampan jest jedynym winem, po wypiciu którego kobieta pozostaje piękną! Być może miała rację, bo oprócz tego, że poprawia nastrój, naukowcy potwierdzili również jego działanie oczyszczające i detoksacyjne.
To swego rodzaju paradoks, że wino szampańskie, symbolizujące beztroskę i zabawę zawdzięczamy … klerowi. Rzymianie w odległych czasach posadzili pierwsze krzewy winorośli w Szampanii, ale to miejscowi zakonnicy zadbali o to, by uprawa winorośli przetrwała i rozwinęła się tak wspaniale. Jak wiadomo, nazwa „szampan” zarezerwowana jest dla win musujących pochodzących z tamtej okolicy i była używana w stołecznym Paryżu, ale w regionie przyjmowała się trudno, bo słowo champagne oznaczało małowartościowe nieużytki, przydatne głównie do wypasania owiec. Wiele się zmieniło od tych czasów, bo dziś jest ono synonimem luksusu, a o prawo używania go w nazwie toczyły się sądowe procesy. 6

5

Już w XVII wieku rozpoczęto butelkowanie szampana, który ze względu na swe wyjątkowe właściwości – naturalny gaz i musowanie – sprawiał wiele trosk winiarzom z powodu wybuchających nieoczekiwanie butelek i wystrzeliwanych pod ciśnieniem korków. Z tego zapewne powodu nazywany był przez nich „winem diabelskim”. Próbowano zapobiec takim niespodziankom wprowadzając butelki z pogrubionego szkła zamknięte dębowym korkiem przymocowanym konopnym włóknem. 8Dopiero Pasteur w XIX wieku badając procesy fermentacji odkrył przyczynę musowania, za które tak bardzo cenimy wina szampańskie. Pamiętać należy, że właściwa temperatura dla nich to 9 stopni, a w jej utrzymaniu pomagają metalowe lub szklane pojemniki wypełnione lodem. 2Szampanem podawanym w smukłym, wysokim kieliszku wznosimy toasty za szczęście i powodzenie nowożeńców, otwieramy butelkę witając Nowy Rok. Zwycięzcy w wielu dziedzinach sportowych (np. Formula 1) jeszcze stojąc na podium otwierają butelkę i fetują zwycięstwo skropieniem szampanem najbliżej zgromadzonej publiczności. Do dziś obowiązuje zwyczaj rozbicia butelki szampana o burtę statku przy okazji jego chrzcin, a nikt nie wyobraża sobie powitania Nowego Roku bez tego szlachetnego trunku!

W dzisiejszą, sylwestrową noc życzymy wszystkim szampańskiej zabawy oraz wiele szczęścia w 2015 roku!

Leave a Reply

%d bloggers like this: