Muzealna franczyza…

Z czym kojarzy się nam Żabka i Biedronka? A Burger King i McDonald’s? Oczywiście – z franczyzą! A jaki to ma związek z Luwrem i Centrum Pompidou? Ano taki, że za milion euro można wejść we franczyzową sieć z tymi szacownymi instytucjami!

2
Choć brzmi to sensacyjnie i nieco prowokacyjnie, faktycznie tyle właśnie zapłaci Malaga za zgodę na uruchomienie filii paryskiego muzeum sztuki współczesnej. Centrum Pompidou powstało w Paryżu niemalże 40 lat temu, prezentując retrospektywne wystawy takich „gigantów” jak Koons czy Gehry, a w swej stałej ekspozycji prezentuje prace Roya Lichtensteina czy Salvadora Dali.
Jak wiele innych muzeów boryka się z brakiem miejsca, aby przedstawić wszystkie zgromadzone dzieła. Zamiast przechowywać je w magazynach, dyrektor Alain Seban uruchomił program wypożyczeń z prawem używania nazwy instytucji partnerskiej. Na podobnej zasadzie Luwr podjął współpracę z Arabią Saudyjską, a już od kilku lat funkcjonują z sukcesem galerie Guggenheima w Wenecji i Bilbao. W przypadku baskijskiej stolicy mówi się wręcz o „efekcie Bilbao”, bowiem uruchomienie Muzeum Guggenheima w fenomenalnym budynku zaprojektowanym przez Franka O. Gehry’ego przyciągnął do tego nieco prowincjonalnego miasta setki tysięcy turystów, co odmieniło jego trudną sytuację finansową. Z budżetu miejskiego Malagi szczycącej się swym związkiem z Pablo Picasso, wyasygnowano 5 milionów euro (umowa franczyzowa z Centrum Pompidou obejmuje okres 5 lat), a dzięki temu z Paryża przyjedzie 80 prac wybitnych artystów (Chagall, Giacometti, Frida Kahlo). Pojawią się one w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach na 2 piętrach (6 300 m.kw.) budynku Cube, zlokalizowanego w porcie Malagi. To prawie pewne, że andaluzyjska filia Centrum Pompidou ściągnie do Hiszpanii licznych fanów sztuki współczesnej, a Alain Seban nie wyklucza zawarcia kolejnych umów franczyzowych z partnerami spoza Francji.

One Comment on “Muzealna franczyza…

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s