Otto Piene

Motyw słońca z jego złotym blaskiem i wielobarwna tęcza przewijają się przez całą twórczość Otto Piene, niemieckiego malarza i twórcy intrygujących instalacji świetlnych. Jedna z nich, “Olympia Rainbow”, zapewniła mu światowy rozgłos.
 9Urodził się w 1928 roku i dożył sędziwego wieku 86 lat. Studiował sztukę w Monachium i Düsseldorfie, ukończył też filozofię na uniwersytecie w Kolonii, co odczuwało się w jego stosunku do ludzi i otaczającego świata. Tęcza była dla niego symbolem miłości, pokoju i tolerancji, a do tych właśnie wartości  nawoływał w swej sztuce. Kiedy w trakcie jednego z wywiadów pojawiło się pytanie, czy naprawdę wierzy w swą nieco naiwną wizję lepszego świata, odpowiedział z właściwą sobie prostotą: “Oczywiście! A jaki sens miałyby marzenia o świecie
gorszym?”

Otto Piene współpracował blisko z firmą Rosenthal, a kiedy po śmierci właściciela fabryki powstała kolekcja porcelanowych płyt poświęconych Filipowi Rosenthalowi, znalazł się w gronie 18 artystów, autorów tej wyjątkowej kolekcji. Na swej płycie umieścił tęczę, twierdząc, że Philip Rosenthal doskonale rozumiał fenomen gry światła ze szkłem i jak mało kto przywiązywał wagę do kolorów. Motyw słońca pojawia się u Otto Piene przy okazji projektowania filiżanki kolekcjonerskiej o zadziwiającej formie, bogato zdobionej złotem, kolorem słońca. Natomiast przy 4 limitowanych obiektach z serwisu “Suomi” oprócz złota pojawia się też srebro i intrygująca gra refleksów świetlnych na reliefowych powierzchniach porcelany.
Kiedy przed 40 laty Filip Rosenthal zdecydował się odmienić jedną ze swych fabryk za sprawą natynkowego (największego wówczas w Niemczech!) malowidła, zadanie to zlecił właśnie Otto Piene. Na fasadzie fabrycznego budynku powstała tęcza o szerokości 195 metrów i wysokości aż 18 metrów! Przeniesienie projektu przygotowanego  w skali 1:100 na powierzchnię 3 500 m.kw. było dla wykonawców nie lada wyzwaniem.
Specjalnych badań wymagało przygotowanie trwałych i odpornych na światło farb, które w niektórych kolorach (np. czerwień lub oranż) nie były dostępne na rynku. Zastosowano specjalny podkład wzmacniający efekt kolorystyczny, a 20 malarzy aż przez 6 tygodni trudziło się z wykonaniem tego wyjątkowego zlecenia.
12Równie skomplikowanym technicznie zadaniem – choć w zupełnie innym aspekcie – było stworzenie tęczy, która rozświetliła niebo nad stadionem olimpijskim w Monachium w 1972. Pierwotnie miała ona jako “Sky Art” uświetnić zakończenie letnich igrzysk olimpijskich. Jednak po tragicznym finale palestyńskiego ataku terrorystycznego, w którym zginęło 11 sportowców z Izraela oraz 5 palestyńskich zamachowców i niemiecki policjant, Otto Piene przypisał swemu dzieło ważniejsze przesłanie. Pojawiła się nad Monachium przede wszystkim  jako symbol  wiary, że  przyszłość niesie nie tylko śmierć i zniszczenie, ale również nadzieję…

Leave a Reply

%d bloggers like this: