Dzbanki do kawy i herbaty…!

Czasami wydawać by się mogło, że porcelanowy dzbanek do kawy lub herbaty to przeżytek, który niepotrzebnie zagraca nasza kuchnię. To fakt, że kilka razy dziennie mamy w ręku ulubioną filiżankę lub kubek, a po dzbanek sięgamy “od święta”.
3Używamy powszechnie ekspresów do kawy, a herbatę w papierowej saszetce wrzucamy bezpośrednio do wrzątku. Trochę szkoda, że na skutek zmiany obyczajów i towarzyszącego nam nieustannie pośpiechu, dzbanek do kawy staje się trochę mniej potrzebny…
A przecież zestaw do kawy bez dzbanka staje się niekompletny i pozbawiony najciekawszego elementu! To przecież forma dzbanka określa styl i charakter całego serwisu, a kiedy jest on dekorowany to właśnie na nim znajduje pełna dekoracja.
Na filiżankach i talerzach pojawiają się tylko fragmenty  przemyślanej kompozycji. Dzbanki do kawy są zazwyczaj smukłe i wysokie, podobnie jak kawowe filiżanki, wyższe i węższe od herbacianych. Analogicznie, pękate i niskie są dzbanki do herbaty, podobnie jak szerokie herbaciane filiżanki.
Parzenie herbaty w porcelanowym dzbanku dla amatorów tego złocistego, gorącego napoju, może być prawdziwym rytuałem. Zaleca się ogrzanie dzbanka wrzątkiem, a po opróżnieniu należy wsypać do niego listki herbaty zalewając małą ilością gorącej wody. Po chwili należy dopełnić dzbanek wrzątkiem i poczekać kilka minut, aż napar nabierze mocy, aromatu i koloru.
Warto zaopatrzyć się w porcelanowy podgrzewacz (rechaud), bo mała  paląca się pod dzbankiem świeczka zapewni nam na dłuższy czas właściwą temperaturę ulubionej herbaty. Możemy wtedy po trochu dolewać herbatę z dzbanka do filiżanki, delektując się jej smakiem i ciesząc chwilą spokoju i relaksu. Czy nadal jesteście pewni, że dzbanek nie jest Wam potrzebny?
I nie zapominajcie, że porcelanowy dzbanek staje się czasami dziełem sztuki, jak ten zaprojektowany przez P. Fornasettiego…

One Comment on “Dzbanki do kawy i herbaty…!

Leave a Reply

%d