Black and white

Czerń i biel! Trudno o efektowniejsze zestawienie kolorów (czy czarny i biały to  kolory?). Już Coco Chanel odkryła magiczną siłę działania takiego zestawienia, a jej modowe propozycje łączenia bieli z czernią stały się synonimem elegancji. We wnętrzarstwie, a ściślej – wśród projektantów porcelany, prof. W. Gropius był pionierem, wprowadzając do oferty Rosenthal biało-czarny zestaw TAC. Czysta i szlachetna forma, brak zbędnych ozdób i dekoracji… To właśnie silnie kontrastująca czerń z bielą zadecydowały o wielkim sukcesie tego projektu. Wielu producentów akcesoriów wnętrzarskich chętnie wprowadza do swych kolekcji przedmioty występujące w tych dwóch wersjach kolorystycznych, jak np. Lampe Berger Paris. Efektowna, choć skromna w swej prostocie lampa zapachowa „Milk” produkowana jest z porcelany białej lub czarnej. Wśród artystów współpracujących z Rosenthal znaleźć możemy również liczne przykłady tego rodzaju poszukiwań: kolekcjonerskie filiżanki do espresso wg projektu M. Belliniego 2-krotnie wystąpiły w takiej kombinacji kolorystycznej. Wiele obiektów dekoracyjnych występuje w dwóch wariantach – białym i czarnym, np. wazony Vases of Phases czy popularne Paper Bag. Trzeba przy tym pamiętać, że wersja z czarnej porcelany jest zawsze droższa, bo produkcja porcelany czarnej jest znacznie kosztowniejsza. Efektowny kontrast wykorzystują bardzo chętnie projektanci wnętrz, a za nimi podążają producenci mebli.
f4453bccf0c197022155249e71e5814a Włoski Kartell ma w swej kolekcji wiele doskonałych rozwiązań pozwalających wykorzystać grę czerni z bielą, kiedy wybrany mebel wprowadzimy do wnętrza w dwóch wersjach. Intrygującym przykładem takich działań jest kolekcja Royal Copenhagen.Znaki zodiaku tej duńskiej marki produkowane są z białej lub czarnej porcelany, co często stanowi dylemat dla potencjalnych nabywców.  Czasami z trudem znajdują odpowiedź na pytanie: czy urodę porcelanowej figury podkreśla czysta biel matowej porcelany, czy przeciwnie – jej jedwabista czerń?

One Comment on “Black and white

  1. Stonowana klasyka, tak mogłabym podsumować zaprezentowane zestawienie. Wpadły mi w oko kubki bardzo ciekawe wzornictwo, muszę coś podobnego poszukać, może uda mi się kupić.

Leave a Reply

%d bloggers like this: