Księżniczka na ziarnku grochu…

Niech nikogo nie zmyli delikatna twarzyczka księżniczki i jej subtelne rysy! Pamiętamy z dzieciństwa wzruszającą opowieść o małej dziewczynce której nikt nie wierzył, gdy mówiła, że pochodzi z królewskiego rodu.
Dopiero po nocy spędzonej na łóżku zasłanym dwudziestoma materacami, na których ułożono 20, poduszek mała księżniczka, która nie zmrużyła oka z niewygody i pokazała ciało pokryte siniakami, przekonała wszystkich o swoim arystokratycznym pochodzeniu.2 Jak pamiętamy, przyczyną było ziarnko grochu podstępnie umieszczone pod materacami! Ta znana bajka H. Ch. Andersena była inspiracją dla Gerharda Henninga, autora najpiękniejszej porcelanowej figury, która powstała w Royal Copenhagen.

RC

Najpiękniejszej, a zarazem najdroższej! Potrzeba aż 6 miesięcy do wyprodukowania białej figury, a kolejne 6-8 miesięcy zajmuje jej malowanie.5 Kolejnym wyzwaniem jest 6 – krotne wypalanie, konieczne ze względu na różnorodność użytych barwników wymagających różnych temperatur. Nic dziwnego, że całkowity koszt sięga 1 miliona złotych! 4Gerhard Henning urodził się w 1880 roku w Szwecji, a do Danii przybył już jako dojrzały artysta, ale dopiero w 1831 roku otrzymał obywatelstwo duńskie. W kopenhaskiej manufakturze pracował dwukrotnie, między 1909 a 1914 rokiem, i kolejne 5 lat pomiędzy 1920 a 1925 rokiem.
Liryczna “Księżniczka na grochu” powstała na początku jego współpracy z Royal Copenhagen, zdobywając nagrodę główną na Światowej Wystawie w Paryżu w 1911 roku.6 Zachwyca nas kunsztem artystycznym, zarazem ujmując swą subtelnością i delikatnością. Ale Gerhard Henning zaprojektował wiele figurek z księżniczką w roli głównej o skrajnie odmiennym wizerunku. 9Są śmiałe, czasami nawet wyzywające i zaskakiwać może, że powstały ponad sto lat temu, w purytańskich latach 20-tych minionego wieku. 8

7Są wysoko cenione przez kolekcjonerów i poszukiwane na aukcjach, ale żadna z nich nie dorównuje bohaterce z bajki Andersena.10

Leave a Reply

%d bloggers like this: