Dzwonek

Porcelanowy dzwonek jest niezbędny, gdy trzeba przepędzić czarownice sprowadzające burze. Przydatny jest zawsze, kiedy musimy stoczyć walkę ze złymi mocami, a diabłu uniemożliwia porwanie upatrzonego dziecka. Święty Antoni, który wiódł żywot egipskiego pustelnika, nie rozstawał się ze swą laską z przytwierdzonym do niej dzwoneczkiem, odpędzającym wiodące go na pokuszenie demony!1
Dzwony i dzwonki ceniono w wielu kulturach przede wszystkim ze względu na ich piękny dżwięk. Zawieszano je na królewskich karetach i dworskich powozach oraz szyjach ozdobnych ptaków ogrodowych, aby wzbudzały podziw i cieszyły ludzi srebrzystym dżwiekiem.

dzwonki
Biciem dzwonów wzywano wiernych do modłów, przypominając jednocześnie o posłuszeństwie wobec praw boskich, a czasami informowano o nadchodzących nieszczęśliwych wydarzeniach.

bells
Chińczycy wierzą, że dzwony mogą się unosić i lecieć do określonej miejscowości, może dlatego katolicy mawiają, że w Wielki Piątek dzwony milczą, bo “lecą do Rzymu”? W chrześcijaństwie dzwon symbolizuje głos Boga, a jego dźwięk rozbrzmiewał już w rzymskich katakumbach. W średniowieczu pojawiły się dzwony w klasztorach, a wkrótce zawisły na wieżach kościelnych. Nie zważając już nawet na diabły i czarownice, warto zainteresować się porcelanowymi dzwoneczkami, bo mogą być świetnym upominkiem, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Rosenthal ma swej ofercie dwie wyjątkowe kolekcje: jedną zaprojektował sam Gianni Versace, a druga inspirowana jest twórczością Andy’ego Warhola.

5

2 Comments on “Dzwonek

  1. Cudowny! Jak świątecznie się zrobiło. Dzwoneczki zawsze kojarzą mi się ze świętami. Może taki drobiazg sprawię żonie na urodziny, które ma 12 grudnia?

  2. Dzwonek Bright Christmas Rosenthal Versace jest moim wymarzonym elementem świątecznym 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: