Tiffany

Jednym kojarzyć się będzie zawsze z piękną Audrey Hepburn i filmem „Śniadanie u Tiffany’ego”, a innym – z kultowym pierścionkiem zaręczynowym, zwanym  z racji jego popularności „ring of rings”.
img_2553
Dla wszystkich nazwisko to jest synonimem luksusu, a siedziba salonu jubilerskiego na rogu 5 Alei i 57 Ulicy w Nowym Jorku to najdroższy adres na świecie, co nie stanowi problemu dla firmy posiadającej 100 innych salonów sprzedających corocznie biżuterię o wartości ok. 3 miliardów dolarów.
tiffany-5th-ave
Charles Lewis Tiffany założył swą firmę w 1837 roku, a dziś pracuje w niej ponad 1000 osób.  Pudełeczko w charakterystycznym odcieniu błękitu wzbudza emocje u każdej kobiety. Kolor pochodzący od niebieskawych jaj drozda jest zarejestrowanym znakiem firmowym, doskonale rozpoznawanym w świecie mody i biżuterii.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kiedy Charles Tiffany zmarł w 1902 roku funkcję dyrektora artystycznego przejął jego syn, Louis Comfort Tiffany. „Piękno jest najwspanialszym darem, który otrzymaliśmy od natury” – mawiał młody Tiffany, który wkrótce stał się jedną z najważniejszych postaci amerykańskiej secesji. Projektował biżuterię i szkło, a witrażowe lampy produkowane opracowaną przez niego techniką zwie się do dzisiaj „lampami Tiffany’ego”.img_2548
lampyimg_2549Na porcelanę przeniosła jego twórczość firma Goebel. Bajeczne dekoracje, które przypominają barwne witraże z amerykańskich hoteli, bibliotek i muzeów podziwiamy teraz na filiżankach i kubkach oraz szklanych dodatkach do wnętrz, jak patery,  wazony czy lustra.goebel

Komentarze

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s