Art Nouveau – wyjątkowy duch epoki

Połączenie głębokich czerni i pastelowych odcieni z motywami kwiatowymi oraz swoisty wyścig w stosowaniu płynnych, lekkich linii są najbardziej uchwytnymi cechami stylu Art Nouveau, znanego również jako modernizm bądź secesja. Ten artystyczny ruch, który narodził się pod koniec XIX wieku można porównać do reprezentatywnych dla niego przedstawień – rozkwitł bujnie, ale też wygasł dość szybko, bo już u progu I wojny światowej. Poprzedzany przez angielski ruch „Arts&Crafts”, swoją nazwę zawdzięczał wystawie Edwarda Muncha, która odbyła się pod tym właśnie tytułem w 1896 roku. Art Nouveau cechowało też zachłanne poszukiwanie nowoczesnego, wielkomiejskiego stylu – miał on równocześnie wyrażać nowe treści i tematy, którymi żyło społeczeństwo nadchodzącego XX wieku.

Dla wielu znaczenie Art Nouveau wiąże się nie tylko ze stosowanymi przez artystów charakterystycznymi rozwiązaniami, ale także z niezwykle szerokim zasięgiem, którym ruch objął całą niemal Europę. Mimo krótkiego trwania, zyskał  miano stylu nowego wieku. Początkowo dotyczył tylko rzemiosła, jednak stopniowo określał też stylistykę powstających wówczas budynków, wnętrz prywatnych i użyteczności publicznej, plakatów reklamowych, czasopism, wyrobów ze szkła i – rzecz jasna – z porcelany.
metro

Najistotniejszą cechą tego wyrazistego nurtu okazuje się być stylizowanie form i zamienianie ich w faliste, płynne, miękkie kształty. Tematy czerpane z rzeczywistości stanowiły dla artystów tylko punkt wyjścia do mistrzowskich wręcz popisów, z których najbardziej kojarzymy te autorstwa m.in. Alfonsa Muchy czy Gustava Klimta.C Przedstawiane przez Muchę wyobrażenia kobiet to najczęściej postaci wpisane w kompozycję miękkich linii i roślinnych ornamentów. Portretowane postaci stają się ich częścią – stylizowane włosy, pozy, noszona przez nie biżuteria są polem, na którym ujawnia się geniusz epoki. Jeśli tak jak my, nie możecie oprzeć się ich urokowi, kolekcja Goebel okazuje się być stworzona właśnie dla Was. Dostępne w sklepie internetowym (link) bądź w jednym z salonów Rosenthal (najbliższy znajdziesz tutaj) wazony, lampy, dekoracyjne talerze, filiżanki, figury i inne dodatki będą świetnie komponować się we wnętrzu urządzonym przez miłośnika stylu przełomu wieków.red

Czas intensywnego rozwoju ruchu zbiegł się z rewolucją przemysłową, która umożliwiła seryjną produkcję wielu przedmiotów wcześniej wytwarzanych wyłącznie przez artystów czy rzemieślników. Przemiany w statusie społeczeństwa oraz jego aspiracjach i potrzebach sprawiły, że styl Art Nouveau – może nawet bardziej niż w sztuce – przejawił się w… aranżacji wnętrz, przez co znany jest przede wszystkim ze sztuki użytkowej. Szybko ‘opanował’ oryginalne obiekty codziennego użytku, które odniosły niekwestionowany sukces, czego kontynuację stanowi kolekcja przedmiotów produkowanych obecnie przez markę Goebel. 

Już niebawem będziemy mieli dla Was dobre wiadomości; sądzimy, że możecie domyślać się co dla Was przygotowujemy?

Leave a Reply

%d bloggers like this: