Półmisek

W porównaniu do innych okazałych części serwisowych, takich jak duża waza do zupy czy wielopoziomowa etażerka, półmisek nie wzbudza raczej specjalnych emocji. Mimo, że jego forma nie jest aż tak skomplikowana, stanowi on jeden z najważniejszych elementów zastawy, bez którego trudno wyobrazić sobie nakryty stół.
lx
Jest elementem nie do przecenienia: potrzebny jest zarówno przy obiedzie jak i kolacji, kiedy podajemy mięsa na ciepło lub na zimno. Może występować w różnych wielkościach; najbardziej znane są jednak owalne lub wielokątne, których długość waha się między 28 a 38 cm. Zdarzają się też znacznie większe, sięgające nawet 60 cm (np. półmisek do ryb w kolekcji “Biała Maria”).
maria
Małe półmiski o wydłużonym kształcie są dość uniwersalne, służą bowiem zarówno do serwowania drobnych przekąsek, jak i ciast w rodzaju makowca czy długich rolad.
vsc
Ich kształt jest stosunkowo banalny i nie daje pola do popisu projektantom, za to ich duża powierzchnia  stwarza możliwość zastosowania malarskiej dekoracji. W Miśnieńskiej Manufakturze Porcelany malowano na półmiskach imponujące kompozycje kwiatowe albo reliefowe dekoracje charakterystyczne dla “Serwisu Łabędziego”.
serwis-labedzi
Aktualnie natomiast jednym z bardziej intrygujących jest półmisek zaprojektowany przez duńskiego artystę, Bjorna Wiinblada, którego szeroki brzeg pokrywają reliefy przedstawiające sceny z opery “Czarodziejski flet”. Taki półmisek jest nie tylko ozdobą stołu, ale może stać się wręcz jego głównym akcentem.
Zauberfloete_b19.jpg

Leave a Reply

%d bloggers like this: