Maska

Jeśli nawet słowo ‘maska’ nie budzi negatywnych skojarzeń, to już ‘maskarada’ rodzi pewne wątpliwości. Maska może służyć ochronie twarzy, jak w przypadku strażaka, lub lekarzowi w czasie operacji. Jest też dość powszechnie używana przez Azjatów z racji zanieczyszczenia powietrza w wielkich aglomeracjach.
Używana była od niepamiętnych czasów w tajemniczych rytuałach albo krwawych walkach, natomiast w okresie karnawału służy przede wszystkim zabawie pozwalając na kuszącą anonimowość.
To podniecające uczucie jest przewodnim motywem doskonałego filmu “Za zamkniętymi oczami”, a Tom Cruise i Nicole Kidmann pomagają nam zrozumieć uczucia ludzi ukrywających twarz.
Pewnie dlatego większość z nas skrycie marzy o tym, żeby choć raz znaleźć się w Wenecji, założyć maskę i spotkać się z kimś, kto tak samo jak my pragnie zachować swą anonimowość. Piękna Colombina i Doktor z nosem w kształcie ptasiego dzioba, Pinokio i Pierrot, książęta i rycerze, tancerki i kurtyzany…
Kolorowe stroje i sztuczna biżuteria, pióra i kapelusze, a przede wszystkim maska na twarzy pobudzają wyobraźnię artystów, którzy chętnie wykorzystują ją jako motyw dekoracyjny.
Do tradycji weneckich nawiązują bezpośrednio futurystyczne maski. Powstają one z ogólnie dostępnych materiałów takich jak: tworzywo sztuczne, skóra czy spreparowana tektura w połączeniu z różnorodnymi zaskakującymi elementami, jak okulary lub obiektyw.