Maska

Jeśli nawet słowo ‘maska’  nie budzi negatywnych skojarzeń, to już ‘maskarada’  rodzi pewne wątpliwości. Maska może służyć ochronie twarzy, jak w przypadku strażaka, lub lekarzowi w czasie operacji. Jest też dość powszechnie używana przez Azjatów z racji zanieczyszczenia powietrza w wielkich aglomeracjach.
maska-usa

Używana  była od niepamiętnych czasów w tajemniczych rytuałach albo krwawych walkach, natomiast w okresie  karnawału służy przede wszystkim zabawie pozwalając na kuszącą anonimowość.
bethoven-maska
haj
To podniecające uczucie jest przewodnim motywem doskonałego filmu “Za  zamkniętymi oczami”, a Tom Cruise i Nicole Kidmann pomagają nam zrozumieć uczucia ludzi ukrywających twarz.
eyes-wide-shut
Pewnie dlatego większość z nas skrycie marzy o tym, żeby choć raz znaleźć się w Wenecji, założyć maskę i spotkać się z kimś, kto tak samo jak my pragnie zachować swą anonimowość. Piękna Colombina i Doktor z nosem w kształcie ptasiego dzioba, Pinokio i Pierrot, książęta i rycerze, tancerki i kurtyzany…
venetian_carnival_mask_-_maschera_di_carnevale_-_venice_italy_-_creative_commons_by_gnuckx_4701308889
Kolorowe stroje i sztuczna biżuteria, pióra i kapelusze, a przede wszystkim maska na twarzy pobudzają wyobraźnię artystów, którzy  chętnie wykorzystują ją jako motyw dekoracyjny.
m1
Do tradycji weneckich nawiązują bezpośrednio futurystyczne maski. Powstają one  z ogólnie dostępnych materiałów takich jak: tworzywo sztuczne, skóra czy spreparowana tektura w połączeniu z różnorodnymi zaskakującymi elementami, jak okulary lub obiektyw.
m2

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: