Meduza i liście akantu na świątecznych talerzach dekoracyjnych

Versace Christmas Collection składa się z 21 talerzy, które zaskakująco różnią się koncepcją i kolorystyką, choć łączy je wspólna świąteczna tematyka. Każda dekoracja charakteryzuje się innym stylem oraz przesłaniem, dlatego talerze dekoracyjne Versace są unikatowe.


Christmas Glory (2004)
Niektórym z nich trudno wręcz  przypisać autorstwo Gianniego Versace, inne są łatwo rozpoznawalne, ponieważ od razu widać w nich styl wielkiego włoskiego kreatora mody.


Bright Christmas (2012)
Centralnie usytuowana głowa Meduzy, antyczny meander i i liście akantu nie pozostawiają wątpliwości, że za projektem kryje się jeden z najwybitniejszych włoskich kreatorów  mody. Dlatego choć każdy talerz różni się wzorem i koncepcją, łączą je charakterystyczne motywy dla Versace.


Christmas Blooms (2016)
kompozycja

Który z tych dekoracyjnych talerzy podoba Wam się najbardziej? Z niecierpliwością czekamy na Wasze przemyślenia i komentarze. Najlepsze wpisy nagrodzimy upominkami Versace Christmas Collection.

Nagrodą główną w naszym świątecznym konkursie będzie jeden z unikatowych talerzy kolekcjonerskich Silent Night.

12 Comments on “Meduza i liście akantu na świątecznych talerzach dekoracyjnych

 1. Tym razem krótki komentarz, bo nieraz lepsze przesłanie jest w jednym zdaniu niż w długim monologu, dla mnie Christmas Glory – to po prostu zwieńczenie dobytku Versace, a na nim cała okazałość Świat Bożego Narodzenia, Bright Christmas – to prawda błysk Świat, złoto rubinowe kolory, ponadczasowa elegancja, Christmas Bloons – symbol-meduza, amarylis-kwiat o pięknym kolorze, wyrafinowanym kształcie, całość zdecydowana elegancja i klasa, jak dla mnie idealny.

  • Czasem mniej znaczy lepiej 🙂 Tym bardziej, że w przypadku Versace same zdobienia są niezwykle bogate i dekoracyjne, więc przepychu już starczy 🙂
   Piękno nie wymaga też zbyt długiego komentarza. Dziękujemy za opinię i serdecznie pozdrawiamy!
   Nasza zabawa jeszcze się nie kończy!

 2. Bright Christmas jest niesamowity, bo…hipnotyzuje! Piękny, wciągający, posiada głębię, w której tonie nasz umysł, gdy wpatrujemy się w niego z podziwem. Bezdyskusyjnie- to mój nr 1!

  • Pani Anno, pięknie dziękujemy za opinię 🙂 Już niebawem pojawią się kolejne talerze dekoracyjne do zinterpretowania- to nie koniec naszej zabawy! 🙂 Pozdrawiamy serdecznie.

 3. Zdecydowanie jestem już w nastroju świątecznym. Trzy gracje, trzy perły – które niczym zamknięte w muszli obietnice boskich Świąt Bożego Narodzenia – przyprawiają o bezdech i magiczne uniesienie… To zupełnie tak jakby zapatrzeć się w iskrzący blask zimnych ogni – świadomość nakazuje żeby przestać ale fascynacja każe dalej się przyglądać… Christmas Blooms – dzieło przejrzyste, chłodne niczym syberyjska zima lecz hipnotyzujące ogniem amarylisu i majestatem Meduzy. Czyste uosobienie luksusu. Tej odmiany luksusu z klasą – bez przerysowań i skłonności do kiczu. Bright Christmas – przenosi w boski wymiar równoległej rzeczywistości, gdzie surowy diagonal wydaje się walczyć z dumą akantu. Pojednanie znajdują w labiryncie meandru… No przecież to esencja świątecznego pojednania. . . I czas na ukłon w stronę Christmas Glory – Św.Mikołaj nadający rytm galopowi swoim wiernym reniferom – pędzi zamożny w niezliczoną ilość upominków i wyczekiwanych prezentów by wypełnić rozkazy muzy Gianniego – Medusy – i wnieść beztroski uśmiech do jak największej ilości domostw.. I mam głęboką nadzieję że uda mu się to i w tym roku 🙂
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie :*

  • Również mamy taką nadzieję! Już czekamy na prezenty- czujemy się przy tym trochę jak niecierpliwe dzieci, które wyczekują tej pierwszej gwiazdki na niebie.
   Bardzo nas zaintrygował komentarz do każdego talerza- poetyckie opisy, barwne metafory rozbudzają naszą wyobraźnię.
   Mamy nadzieję, że będzie bawiła się Pani z nami dalej 🙂

 4. Nieeeeee wieeeeem. Po raz pierwszy nie wiem i mam stosunek wysoce ambiwalentny. Gdybym miała wszystkie 21 talerzy, całą kolekcję, to od tych trzech zaczęłabym rzucanie w razie rozwodu/zrywaniazaręczyn/itp./itd.

  To nie jest tak, że one są brzydkie. Nie są. Tylko są takie… no… “niemoje”.

  Szukałam motywu wspólnego, dlaczego właśnie te trzy wybrano razem. To lubię najbardziej w tej Waszej świątecznej zabawie. Taki aspekt… hmmmm… detektywistyczny 🙂 Tym razem śledztwo dedukcyjne bylo długie.

  Rośliny. Wszechobecne na tych trzech talerzach. Ale też nie widzę spójności. Bo co też mamy?
  Złoto-czerwony Bright Christmas. Geometryczny i roślinny – uderzający w oczy liśćmi akantu. To jak w kolumnach korynckich. Korynt… Córy Koryntu. Takie lekko erotyczne mrugnięcie okiem.
  Potwierdzenie owej rozpusty (jakie to freudowskie) widzę też w Christmas Glory. Winna latorośl. Bujna, złota, wybuchająca z talerza. Z Dionizjami w tle. A tam działo się, oj, działo. Tak przy okazji –
  to byłby najładniejszy talerz, gdyby nie ten pędzący powóz z reniferami i Mikołajem (Gwiazdorem!!!), naklejony jak z jakiejś zbędnej kalomanii. Te prezenty też jakoś “od czapy”…

  No i właśnie – talerz ostatni. Christmas Blooms. Ładny. Tylko taki ideologicznie – martyrologiczny. Ostrokrzew i lilie. To pierwsze było ponoć składnikiem korony cierniowej (a my tu mamy WIGILIĘ Panie Versace, nie WIELKANOC!). To drugie – Lilia – świadczy o moralności panienek nieletnich przedślubnych. Panna, jak kwiat lilii. Piękna, blada (na bank anemiczna) i dziewcza.

  I jak się to ma do tego Koryntu, do tych dionizji???

  Jakbym miała dzielić, to robimy tak: pierogi idą na ten z Mikołajem, słodkie – na geometryczny, a na Christmas Blooms dajemy ości, Inaczej się nie da. nie ma szans.

  • Pani Ewo- tym razem krytyczne spojrzenie na talerze, ale bardzo intrygujące. Ciekawe podejście, mocne argumenty, chociaż w jednym nie możemy się z Panią zgodzić. Wszystkie talerze jednak spajają mocno motywy znajdujące się na nich: jeśli nie przekonują Pani liście akantu, to może meander, który jest silnym akcentem każdej dekoracji?
   Uwielbiamy Pani komentarze- są pełne wdzięku, humoru, ironii i inteligencji. Serdecznie pozdrawiamy!

 5. Odsłona kolejnych talerzy, jeszcze bardziej utwierdza mnie w sile wyrazu artystycznego, jakim jest kolaż. To, co przedstawia nam Versace jest nim niewątpliwie, choć może tylko, ze względu na łączenie różnych motywów. Jakiż w tych projektach jest duch otwartości i upodobanie eksperymentu! Kto inny byłby w stanie umieścić Św Mikołaja na tle złotych, antycznych zdobień? Jedynie dziecko… albo Artysta, który wciąż i wciąż eksperymentuje, by wywrzeć wrażenie na odbiorcy. Bardzo podobają mi się te nieoczywiste połączenia, bo one przekraczają granice konwenansów i stereotypów. A zawarta w nich otwartość na stare i nowe i tak w konsekwencji znajduje swój wspólny mianownik przy Wigilijnym stole, który łączy wszystko i wszystkich.
  Jeśli mam wskazać najładniejszy, to niech to będzie Christmas Blossom i życzę wszystkim, żeby w tym świątecznym czasie, szczególnie zakwitły w naszych sercach radość, życzliwość i hojność, tak intensywnie i pięknie, jak na tym talerzu.

  • Pani Zosiu, zgadzamy się absolutnie z Pani opinią! Versace był artystą, który eksperymentował w modzie i w projektowaniu dekoracji na porcelanę- w każdej artystycznej sferze życia szukał, dobierał, dopasowywał, sprawdzał. I tak powstały różne wzory, czasem dziwne, nieoczywiste, trochę zbyt dekoracyjne, ale jednak intrygujące, porywające, wzruszające niekiedy.
   Dziękujemy za życzenia i również pragniemy życzyć tego samego i jeszcze więcej 🙂
   Zapraszamy do dalszej zabawy!

 6. Mnie swoją magią przyciąga talerz Merry Christmas, bogato zdobiony, urzekający perfekcyjnym doborem barw. Jest to połączenie klasycznej formy z nowoczesną lekko bajkową ilustracją. Zastanawiam się czy w przypadku tego projektu Gianni Versace nie inspirował się delikatnie grafiką nawiązującą do Księgi tysiąca i jednej nocy ? Talerz projektu domu mody Versace wydaje się być idealnym uzupełnieniem dla klasycznej, białej porcelanowej zastawy zdobiącej świąteczny stół. W takim “towarzystwie” z pewnością w święta będą niezwykłe !

 7. Pani Aniu,
  też nam się wydaje, że mocno zdobione talerze mogą być doskonałym uzupełnieniem bieli, a taki jeden silny akcent może wprowadzić na stół odrobinę magii, tajemniczości…
  Nie wiemy dokładnie czym Gianni inspirował się, kiedy tworzył dekoracje na porcelanę, jednakże znając jego osobowość i charakter, jesteśmy pewni, że mogły to być przeróżne aspekty- w tym również grafika.
  Zapraszamy do dalszej zabawy! Nasz konkurs nadal trwa- już niebawem pojawią się kolejne wpisy pobudzające wyobraźnię 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: