Złota meduza i grecki meander

Choć nabywcy porcelany cenią sobie wysoko złote dekoracje, projektanci mają w tej kwestii ambiwalentne odczucia. Zdaniem współczesnych twórców są one nie dość “trendy”, a poza tym zdawać by się mogło, że trudno w tym obszarze o jakiekolwiek nowatorstwo.

meandre
Złoto na białej porcelanie pojawiało się zawsze, stanowiąc najbardziej luksusowe, a zarazem efektowne połączenie i trudno popełnić błąd projektując dowolny wzór z użyciem złota. Gianni Versace projektując Medaillon Meandre d’Or, swoją pierwszą kolekcję dla Rosenthala, poza złotym meandrem, od którego pochodzi nazwa tego serwisu, na krawędziach talerzy i frontowych ściankach dzbanków i waz umieścił głowę Meduzy.

malowanie głowy medusy
Wykonana z białej nieszkliwionej porcelany przypomina ona kameę, która ręcznie nakładana jest na gładką szkliwioną powierzchnię, dając dodatkowy efekt gry światła matowej porcelany z lśniącą glazurą. Serwis ten zadecydował o sukcesie Gianniego Versace jako projektanta przedmiotów stanowiących wyposażenie domu, a głowa Meduzy i grecki meander stały się jego znakami rozpoznawczymi.

gold
Stanowią one bazę dla innej kolekcji nazwanej Medusa Gala Gold. Obydwa motywy, choć dość delikatne, pokrywają gęsto powierzchnie porcelanowych naczyń.
gold2
Widoczną różnicę między tymi kolekcjami jest nowy uchwyt – złocone skrzydełko zastąpione zostało wygodniejszym uchwytem pokrytym delikatnym zdobieniem.
arabesq
Kolejna dekoracja to Arabesque Gold, w której podstawę stanowią charakterystyczne girlandy wykonane ze złota matowego lub błyszczącego, a ornament na krawędziach wszystkich elementów tej kolekcji przypomina, że autorem jest Gianni Versace.

arabesque

 

Z okazji 25-lecia współpracy marki Rosenthal z włoskim domem mody Versace, zapraszamy na niepowtarzalną wystawę jubileuszową. Na wystawie będziemy mieli okazję podziwiać wyjątkowe przedmioty zaprojektowane przez rodzeństwo Versace. Wystawa odbędzie się w równie niezwykłym miejscu – Dwór w Podstolicach 29-30 czerwca wypełni się stylistyką stworzoną przez Gianniego i jego siostrę.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: