Czarno-biała fotografia jest łatwiejsza? -inspiracje Szymona Brodziaka w Łodzi

DSC04262-1.jpg

Tydzień temu, w sobotni wieczór mieliśmy okazję zapoznać się z twórczością jednego z wybitnych polskich fotografów młodego pokolenia. Galeria Próchnika 1 w Łodzi zadebiutowała wystawą prac Szymona Brodziaka. Z wykształcenia jest ekonomistą, ale zdecydował się podążyć artystyczną drogą, a jego niezwykłe dokonania wieńczą liczne prestiżowe nagrody, m.in. trzy złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012, wyróżnienie nagrodą Johnnie Walker Keep Walking Award, a podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2013 roku został uznany przez FashionTV za najlepszego fotografa czarno-białych kampanii reklamowych. Jest pierwszym Polakiem i równocześnie najmłodszym artystą w historii, który został zaproszony do współpracy przez Fundację Helmuta Newtona.

DSC03984-1DSC03957-1

O jego dokonaniach można by pisać jeszcze wiele, jednak podczas wieczoru skupiliśmy się na tym, co inspiruje artystę. Jednak od początku… godzina 18.00, czekamy na rozpoczęcie spotkania, sala wypełnia się ludźmi, robi się trochę duszno ze względu na iście letnią pogodę jak na maj. Przechadzam się oglądając aranżację – duże zdjęcia zawieszone na łańcuchach, mniejsze fotografie na transparentnych krzesłach Louis Ghost (wygląda to obłędnie!) Goście zaczynają się niecierpliwić, ale w końcu zaczynamy… Staje przed nami bardzo skromny człowiek, który od razu łapie „chemię” z publicznością, cierpliwie odpowiada na każde zadane pytanie. Opowiada o swoich przygodach podczas fotografowania, okolicznościach powstania zdjęć, trudnościach podczas pracy i o tym, co go inspiruje przy tworzeniu.

DSC04185-1DSC04133-1

Padło pytanie o to, dlaczego skupia się tylko na monochromatycznych fotografiach. „Bo tak jest łatwiej” – słyszymy z ust Brodziaka i po chwili gromki śmiech artysty i publiczności. Jednak nie tylko o stopień trudności chodzi – fotografia czarno-biała jest trochę pokłosiem ery analogowej, którą artysta jest nadal zafascynowany. Ponadto w ten sposób przez lata tworzył swój własny styl, który jest teraz jego wizytówką na całym świecie. To nie znaczy, że Brodziak stroni od fotografii kolorowej. Przyznaje, że zdarza mu się tworzyć w ten sposób, jednak „nigdy nie zrobił dobrego kolorowego zdjęcia”, jak twierdzi.

DSC04127-1DSC03966-1

Co inspiruje go do działania? Największą inspiracją dla fotografa była i jest jego żona – Ania, która „popchnęła” go do tworzenia. Początkowa to właśnie ona stawała przed jego obiektywem, aby mógł ćwiczyć. Inspiruje go rzeczywistość, niekiedy jego fotografie są dziełem „przypadku”, uchwyceniem momentu, który w tej wersji nigdy się już nie powtórzy…

DSC04205-1

Wystawa mieści się w Galerii Próchnika 1 – na antresoli salonu Kartell – Rosenthal w Łodzi przy ul. Adama Próchnika 1.

Opracowała Maja Sypniewska

Zdjęcia: Marcin Walczak

Leave a Reply

%d bloggers like this: