Bratek

W Wielkopolsce nazywa się je ciepło macoszkami, choć skojarzenie ze stereotypem „niedobrej macochy” nie jest zbyt zachęcające. Co ciekawe, ta popularna nazwa jest prostym tłumaczeniem z języka niemieckiego i pochodzi od słowa „Stiefmutter”, czyli właśnie macocha.

gold

Powszechnie zwie się je bratkami, co bliskie jest symbolice związanej z tymi powszechnie lubianymi kwiatami ogrodowymi – z przyjaźnią i pamięcią o drugiej osobie.

„… a to bratki, żebyś o mnie myślał!” – szepce w swym monologu Ofelia.

zoom
Zupełnie inne skojarzenia budzi angielska nazwa trójkolorowego fiołka – „pansy”, która wywodzi się z francuskiego „pensée”, czyli myśl. Może dlatego bratek stał się symbolem wolnomyślicielstwa? Obdarzeni wyobraźnią widzą w tym urokliwym kwiatku zbudowaną z płatków ludzką twarz…
Maria
Tak czy owak, bratki są jednymi z popularnych kwiatów, które znalazły się na porcelanie Rosenthal, a serwis „Maria Bratki” osiągał niegdyś rekordy popularności. Zanim jeszcze pojawiły się one na „Białej Marii”, zdobiły też inną kolekcję.
M. Lousia
„Victoria Louise” o szlachetnej formie produkowana była z bardzo cienkiej porcelany, a krawędzie wszystkich elementów serwisowych malowane były ręcznie 24-karatowym złotem, które pięknie kontrastuje z fioletowymi kwiatami bratka i intensywną zielenią liści.

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: