Tatuaż na porcelanie

Kiedy pod koniec XVII wieku brytyjski żeglarz i odkrywca, William Dampier z jednej ze swoich licznych wypraw powrócił w towarzystwie polinezyjskiego niewolnika, którego ciało pokryte było tatuażami, cały Londyn nie mówił o niczym innym. Na swoje nieszczęście egzotyczny przybysz nazwany przez miejscowych Malowanym Księciem natychmiast stał się atrakcją Cyrku Osobliwości, do którego przybywały tłumy londyńczyków pragnących zobaczyć to „niezwykłe zjawisko”. Choć los Malowanego Księcia był bez wątpienia nie do pozazdroszczenia, jego przybycie do Anglii spowodowało wzrost zainteresowania zapomnianą sztuką zdobienia ciała, a maleńkie tatuaże stały się niezwykle popularne wśród brytyjskiej arystokracji.

Tatuaż znany we wszystkich zakątkach świata od zarania dziejów, najczęściej związany był z wierzeniami i obrzędami religijnymi. Na przestrzeni wieków zmieniły się nie tylko metody wykonywania tatuaży i wykorzystywane motywy, ale przede wszystkim ich znaczenie. Mimo, że w niektórych kulturach zdobienie ciała ma wciąż wymiar rytualny, w latach 60. XX wieku, szczególnie w Ameryce i Europie, tatuaż znacznie się spopularyzował, a w ostatnim czasie zyskał rangę dzieła sztuki.

Studio tatuażu Pietro Sedda – http://www.pietrosedda.com

Dziś tatuaże niezaprzeczalnie przeżywają swój renesans, a ich autorzy – znakomici rysownicy – tworzą dzieła przypominające obrazy malowane na płótnie. Jednym z takich uzdolnionych artystów jest włoski tatuażysta, Pietro Sedda, którego projekty wykonane za pomocą akwareli i atramentu przeniesiono na porcelanę Rosenthal.

Sedda przez lata wypracował swój własny styl określany jako surrealistyczny i dzięki twórczej współpracy artysty z manufakturą Rosenthal powstała kolekcja „Cilla Marea” – projekt bardzo współczesny, stworzony z myślą o otwartych i nowoczesnych ludziach. Linia porcelany inspirowana jest światem mórz i żeglujących po nich marynarzy, przepełniona licznymi symbolami ukrytymi w czarno-białych grafikach.

W serii znajdziemy talerze, miseczki czy podróżne kubki – wszystkie ozdobione motywami z pogranicza jawy i snu, do złudzenia przypominającymi tatuaże. Wyróżniającymi się elementami linii „Cilla Marea” są filiżanki do herbaty i espresso, którym wyjątkowego charakteru i blasku dodaje kolor złoty, a ich wnętrze wypełniają dekoracje – intrygujące i tajemnicze, utrzymane we wspólnym dla całej kolekcji, onirycznym klimacie.

One Comment on “Tatuaż na porcelanie

Leave a Reply

%d