Michael Aram czyli moc natury

Mówi się, że prawdziwego artystę ogranicza wyłącznie jego wyobraźnia. Inspiracją dla utalentowanych twórców może być zatem niemal wszystko, bo wyposażeni w niezwykły dar i ponadprzeciętną wrażliwość są bacznymi obserwatorami, zauważają w zwykłych rzeczach element cudowności i potrafią przenieść go na przedmioty, które tworzą.

Michael_Aram_Designing

Amerykański rzeźbiarz, Michael Aram bez wątpienia należy do tego grona.  W jego dorobku znajduje się niezwykle szerokie spektrum akcesoriów do wnętrz, elementów dekoracyjnych i stołowych czy biżuterii, dla których źródłem inspiracji jest natura, świat przyrody, a także mitologia i tradycyjne historie przekazywane z pokolenia na pokolenie.

About_-_US_-_Michael

Artysta rozpoczął swoją przygodę ze sztuką we Florencji w Studio Art Center. Po powrocie do rodzinnego Nowego Jorku zajął się projektowaniem książek i plakatów. Przełomowym momentem w jego karierze była podróż do Indii, gdzie Aram zachwycił się kunsztem lokalnych rzemieślników i natychmiast zaczął zgłębiać tradycyjne techniki. Wiedzę czerpał od spotkanych na przedmieściach Delhi ludzi wykonujących ręcznie najzwyklejsze, codzienne przedmioty – nożyczki, wiadra, łopaty. Artysta obserwował godzinami ulicznych wytwórców zafascynowany sposobem ich pracy – niezmiennym od stuleci.  Zdobyte doświadczenia zaowocowały wkrótce tym, że Michael Aram otworzył w Indiach studio, gdzie już od 30 lat tworzy swoje prace.

Dziś współpracuje z nim ponad 200 rzemieślników i ta twórcza interakcja staje się źródłem każdego stworzonego tam przedmiotu, poczynając od imponujących rzeźb, przez oryginalne meble, lustra, lampy, aż do drobniejszych elementów dekoracyjnych i akcesoriów stołowych. Wzrok przyciągają ramki i świece oraz ekskluzywne, granitowe deski do serów, serwetniki czy eleganckie akcesoria do wina – mosiężny korek i podstawka pod butelkę. Każdy przedmiot projektu Michaela Arama wykonany jest z najwyższej jakości materiałów i łączy w sobie wszystkie zalety rękodzieła wraz z ich drobnymi niedoskonałościami nawiązującymi do „idealnie niedoskonałego” piękna natury.

Elementy z bogatej kolekcji Michaela Arama dostępne są już w wybranych salonach Rosenthal oraz na www.rosenthal-gallery.com

Leave a Reply

%d bloggers like this: