„Heritage” czyli hołd dla manufaktury Rosenthal

Już dziś miłośnicy porcelany, a przede wszystkim projektów Gianniego Cinti będą mieli okazję spotkać się z artystą osobiście w salonie Rosenthal w Poznaniu. W związku z tą niecodzienną wizytą przypomnijmy trzy serie, które włoski designer stworzył dla manufaktury Rosenthal.

„Dynasty”, podobnie jak dwie inne kolekcje autorstwa Gianniego Cinti: „Midas” i „Turandot” są częścią serii „Heritage” opartej na historii Rosenthala. To co łączy te trzy zjawiskowe linie porcelany, to oprócz osoby projektanta, hołd dla bogatego dziedzictwa manufaktury oddany za pośrednictwem tych projektów.

„Sanssouci Midas” to legendarny serwis w nowej zjawiskowej dekoracji, którą wyróżniają motywy w kolorze złotym, doskonale komponujące się z charakterystyczną formą elementów. Złoto pojawia się tu w wielu odsłonach – jako delikatny i subtelny detal czy też mocniejszy akcent. Najbardziej oryginalną część kolekcji stanowią filiżanki i talerzyki do espresso, które są całkowicie „zanurzone” w złocie.

Bardzo eklektyczny wzór, w którym przeplatają się dekoracje inspirowane motywami orientalnymi, renesansowymi i secesyjnymi to „Dynasty”. Nawiązuje do historii rodziny Rosenthal i rokokowego zamku Erkersreuth, w którym Philipp Rosenthal w 1879 roku założył malarnię porcelany. Bujna roślinność, fantastyczne stworzenia, a wszystko na porcelanie w odcieniach głębokiego błękitu i czerni połączonych ze złotymi akcentami – to musi być dzieło artysty obdarzonego nadzwyczajną wyobraźnią i wyczuciem estetyki.

Po skąpanym w złocie „Sanssouci Midas” oraz eklektycznym serwisie „Dynasty” przychodzi czas na „Turandot”. Inspiracją dla tej dekoracji była wizyta na brzegu Jeziora Zachodniego w Hangzhou w Chinach. Powstała w wyniku tych wspomnień dekoracja pokryła filiżanki i kubki o dość prostych formach, dla których uzupełnieniem są kompozycje z kwiatów piwonii, liści bambusa i miłorzębu.

Leave a Reply

%d