Wyjątkowe spotkanie

Wiemy, że nie brakuje wśród Was miłośników pięknych przedmiotów! A za wyjątkowością przedmiotów niejednokrotnie stoją wyjątkowi ludzie, o czym mieliśmy okazję przekonać się w ubiegłym tygodniu – podczas wizyty w Polsce mediolańskiego projektanta Gianniego Cinti, który dla Rosenthal zaprojektował trzy kolekcje składające się na linię „Heritage”.

Cinti rozpoczął wizytę od spotkania prasowego w warszawskim salonie przy ul. Pięknej 18, by następnie w Dworze Podstolice przybliżyć swoje projekty przedstawicielom blogosfery i twórcom internetowym. Kolejnym punktem było spotkanie z Klientami poznańskiego salonu Rosenthal.

Mimo różnego charakteru tych trzech wydarzeń, podczas każdego z nich mieliśmy okazję przekonać się, że Cinti jest twórcą niezwykle świadomym, sprawnie łączącym bardzo rozległe obszary odniesień i inspiracji, który proces tworzenia poprzedza licznymi poszukiwaniami. W przypadku linii „Heritage” był to aż 3-dniowy pobyt w archiwum wytwórni Rosenthal w Selb! Takie niemal naukowe podejście do zadań projektowych przekłada się na niezwykłe bogactwo motywów i symboli, które łączą się w spójną całość w postaci proponowanych przez Cintiego dekoracji: „Dynasty”, „Turandot” i „Midas”.

Podczas spotkań mogliśmy także dowiedzieć się, że Cinti czerpie również ze swoich doświadczeń w świecie mody, czemu zawdzięczamy choćby „elegancką” paletę barw w dekoracji „Dynasty” czy złożoną, wielowarstwową strukturę dekoracji „Turandot” o właściwościach bliskich powierzchni bogato tkanej materii.

Nie zabrakło też odniesień do osobistych wspomnień artysty związanych z dzieciństwem w regionie Umbrii, słynącym z bogato dekorowanej ceramiki wytwarzanej w miejscowości Deruta oraz obserwacji na temat natury samej porcelany: materiału z niezwykle długą tradycją, plastycznego, pięknego i trwałego, a przez to także przyjaznego środowisku. Tym samym utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to jakimi przedmiotami otaczamy się na co dzień naprawdę ma znaczenie!

Leave a Reply

%d bloggers like this: