Royal Copenhagen w warszawskiej Zachęcie

Fundacja „Porozumienie bez barier” działa w Polsce już od 15 lat, a jej fundatorem i prezesem jest Jolanta Kwaśniewska. Kiedy zwróciliśmy się do byłej Pierwszej Damy z propozycją zorganizowania wspólnej akcji charytatywnej spotkaliśmy się z niezwykle życzliwym przyjęciem. Nie bez znaczenia był zapewne fakt, że przed kilku laty Jolanta Kwaśniewska na zaproszenie królowej Daniii odwiedziła słynną duńską manufakturę i piękna porcelana Royal Copenhagen wzbudziła jej zachwyt.

Naszym pierwotnym zamiarem było przekazanie  12 figur z porcelany przedstawiających kobiece Znaki Zodiaku, a zadaniem fundacji było pozyskanie przedstawicieli świata kultury, sztuki i polityki, którzy zechcieliby białą, nieszkliwioną porcelanę własnoręcznie pomalować. Już po krótkim czasie zainteresowanie akcją było tak duże, że zdecy-dowaliśmy się przekazać na rzecz fundacji kolejnych 12 figur, tym razem w wersji męskiej. Swój udziału zgłosili  m. in. Adam Małysz, Daniel Olbrychski, Monika Olejniki wiele innych osobistości, ale ukoronowaniem akcji była deklaracja udziału samego Prezydenta Rzeczypospolitej. Zadbaliśmy o dostarczenie specjalnych farb do malowania porcelany oraz pędzelków i z wielkim zainteresowaniem czekaliśmy na artystyczny efekt akcji.

pomalowaneDwadzieścia cztery pomalowane figury zobaczyliśmy dopiero w warszawskiej Zachęcie na aukcji, którą poprowadziła z właściwym sobie wdziękiem niezrównana Dorota Wellman, a jej wynik przerósł wszelkie oczekiwania: 228 000 PLN! Zawdzięczamy to, rzecz jasna, szczodrości tych, którzy zdecydowali się na zakup, choć tylko kilka figur malowanych było przez profesjonalistów, wśród których wymienić należałoby przynajmniej: Andrzeja Pągowskiego, Hannę Bakułę czy Magdę Gessler.

Ale liczyła się przede wszystkim dobra wola wszystkich, również tych, którzy być może pierwszy raz w życiu zmierzyli się z tak trudnym zadaniem, jak ręczne malowanie nieszkliwionej  porcelany. Tylko Joanna Krupa przyznała się do tego, że poddała się
i poszukała pomocy u fachowców w Los Angeles, natomiast wierzymy, że Bronisław Komorowski zmierzył się z tym artystycznym wyzwaniem osobiście!

Leave a Reply

%d bloggers like this: