Thomas Hoffmann

 

Jaki może być efekt połączenia rosyjskich baśni, bizantyjskiej mozaiki, surrealistycznych multiplikacji? Czy to w ogóle możliwe? Wszystkie te elementy z powodzeniem wykorzystuje i łączy w swojej sztuce Toms. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych designerów xx i xxi w. Jego prace stoją w opozycji do minimalizmu. Są przykładem barokowego bogactwa zdobień i eklektyzmu formy.

Kiedy pytano go, czym jest dla niego sztuka, odpowiadał: wybuchową mieszanką egzotycznych zestawień. Thomas Hoffmann wraz z przyjacielem, Arno Müllerem, założył swoją firmę w 1988 r. w Sulzbach/Saar Niemczech. Jest to niewielka, lecz prężnie działająca manufaktura. Od początku projekty realizowane pod szyldem Toms były odważne i niepowtarzalne. Głównie dlatego, że sam twórca ma niezwykłą osobowość i charyzmę. Projektant czerpie inspiracje z podróży do egzotycznych miejsc, chętnie wykorzystując charakterystyczne dla nich motywy w swoich dziełach.

Thomas Hoffman

W pracach Tomsa odnaleźć można zatem wpływ różnych kultur i stylów,m.in. kolonialnego, dalekowschodniego, a także elementy inspirowane rozwiązaniami współczesnego designu. To, czym manufaktura Tomsa wyróżnia się na tle innych, to niewątpliwie eklektyczny, pełen humoru styl. Artysta realizuje swoje najśmielsze wizje, łącząc sacrum i profanum, zacierając granice pomiędzy sztuką a kiczem, zestawiając ze sobą odległe stylistycznie formy. Pozytywna energia Cechą charakterystyczną obiektów
z manufaktury Tomsa jest przede wszystkim bogactwo kolorów oraz różnorodność motywów graficznych. Jego styl jest rozpoznawalny na całym świecie i zyskał ogromną rzeszę zwolenników. Ci, którzy nie traktują sztuki zbyt poważnie i potrafią patrzeć na nią z przymrużeniem oka, zachwycają się konceptami tego kontrowersyjnego niemieckiego artysty od lat.

Thomass Hoffman porcelana

Zakres oferty Toms obejmuje bardzo szerokie spektrum obiektów, począwszy od porcelany, po meble oraz nietuzinkowe elementy wystroju wnętrz. Celem przyświecającym artyście stała się próba wyzwolenia w ludziach pozytywnych doznań – stąd z upodobaniem sięga on po niezwykle barwne, feeryczne elementy. Obiekty wychodzące spod ręki projektanta są kombinacją zabawnych historii tworzących w efekcie ciekawą propozycję dla miłośników ekskluzywnych przedmiotów i dobrego humoru. Jego pełne wdzięku, ale i przyprawione szczyptą prowokacji dzieła, odczytywane są również jako doskonały komentarz do współczesnej kultury i zachodzącyc w niej zmian. Toms otwarcie zachęca do wyzbycia się schematów i przyzwyczajeń, do intensywnej absorpcji otaczającego nas świata, który w gruncie rzeczy, jeszcze może nas czymś zaskoczyć!.

______

Wybrane objekty z kolekcji Toma Hoffmanna dostępne są w warszawskiej Promenadzie w salonie Rosenthal i w Poznaniu przy ul. Paderewskiego 8, oraz w sklepie internetowym www.sklep.rosenthal.pl. Największym zainteresowaniem cieszą się znaki zodiaku wg T. Hoffmanna w innych salonach Rosenthal na terenie Polski, w przystępnej cenie 265 pln. lub w sklepie internetowym www.znakzodiaku.com.

Leave a Reply

%d bloggers like this: