Duch uwolniony – Free Spirit

Kolekcja Free Spirit łamie granice tradycyjnego, klasycznego myślenia o zastawie stołowej. Bazuje na sile i wariacji związanej z misą. Kolekcję tę charakteryzuje wyraźny kontur, będący wyobrażeniem dynamicznej fali. To podkreśla perfekcyjność, a jednocześnie awangardowość i nowoczesność projektu. „Free Spirit” składa się z filiżanek, dzbanków, dużego wyboru mis, miseczek i talerzy oraz akcesoriów dekoracyjnych, jak wazony czy świeczniki. Poszczególne części serwisu mogą być używane jako komplet, ale przy tym świetnie spełniają się w roli pojedynczych naczyń. Szklane misy mogą być wkładane do środka mis porcelanowych, ale Free Spirit można również śmiało zestawiać z innymi kolekcjami, tworząc za każdym razem nową, niepowtarzalną kompozycję stołu. W projekcie została uchwycona funkcjonalność, lekkość i elegancja.

Wyjątkowy kształt

Robin PlattSam autor – Robin Platt – podkreśla, że kolekcja została dokładnie zaplanowana i przemyślana, choć na początku miała składać się tylko z dekoracyjnych mis. Misy jednak szybko znalazły swoją funkcję – zaczęto ich używać w restauracjach do podawania deserów, sałatek, sorbetów. To spowodowało, że kolekcja zaczęła ewoluować, nabierać bardziej wyraźnego kształtu, większej funkcjonalności. Sporo eksperymentowano z formą, dodawaniem lub odejmowaniem kolorów, linii, konturem porcelany. Chodziło o oddanie lekkości i uniwersalności porcelany, podkreślenie płynności linii, delikatności materii, ale także ruchu i dynamiki związanej z przestrzenią stołu. Geometryczne formy zostały złagodzone opływowymi krawędziami, co daje wrażenie plastycznej miękkości każdego z elementów serwisu.

Wielka siła przyciągania

Platt przyznał w jednym z wywiadów, że nigdy nie przypuszczał, że tak bardzo zafascynuje go porcelana. Podkreślił, że potrzeba do tego nie tylko wiedzy czysto technicznej, ale również zdrowego rozsądku i rozumienia procesu powstawania porcelany. Jeśli już się posiada tę wiedzę, można potem zacząć pracować z tym dość wymagającym materiałem. Dodać należy, że Robin Platt ukończył w 1989 roku London College of Furniture. Jego pracą dyplomową było odlane z aluminium krzesło wyprodukowane w hiszpańskiej manufakturze. Praca ta, w tym samym roku, uzyskała nagrodę w konkursie New Design Award. Krótko po tym sukcesie wynajął, razem ze znajomym architektem – Sharonem Youngiem – studio, które nazwali „Platt&Young Design”. Znajdowało się ono w części Londynu Kensington. Zaczęli współpracować z firmą Sawaya&Moroni, dla której zaprojektowali m.in. przedmioty ze srebra.Dyrektor artystyczny Rosenthal Studio Line, Paolo Tuminelli, widząc te srebrne przedmioty, stwierdził, że projektanci mogliby zacząć pracować z porcelaną. Tak zaczęła się współpraca z marką Rosenthal i Creative Center Rosenthal. Powstała wtedy kolekcja, zaprojektowana z Youngiem. I choć Platt podkreśla niekiedy, że na początku firma Rosenthal była dla niego prawie zupełnie obca, a nazwa wydawała mu się niezwykle tradycyjnie brzmiąca, to jednak obie kolekcje: Free Spirit i Free Spirit Stars w pełni odzwierciedlają sens, filozofię i estetyczny aspekt firmy Rosenthal. Projektantowi zależało również na tym, aby luksus, elegancja i piękno kolekcji przemawiało do ludzi z różnych warstw społecznych, z różnych kultur, od Zachodu przez Wschód, od Północy poprzez Południe, ale przede wszystkim podobnie rozumiejących kulturę stołu.

Uniwersalność formy

Można zatem śmiało stwierdzić, że projekt „Free Spirit”, powstały w 2004 roku, to ponadczasowe kolekcje łączące tradycję z awangardą, to mariaż nowoczesnego wzornictwa, stylistycznej oryginalności i charakterystycznej dla manufaktury perfekcyjnej jakości. Uniwersalny charakter projektu „Free Spirit” sprawia, że z powodzeniem możemy zestawiać go z innymi kolekcjami porcelany i szkła, tworząc za każdym razem niepowtarzalną kompozycję stołu. Projekt Platta i Younga jest doskonałą propozycją dla wielbicieli nowatorskiego podejścia do dekoracji wnętrz, idealnym rozwiązaniem dla osób o otwartym, wolnym umyśle, świadomych wartości piękna w naszym codziennym życiu. „Free Spirit” – duch uwolniony.

Leave a Reply

%d bloggers like this: